1-й квартал 2013 р.
31.03.2013 Нове про Г. Квітку-Основ’яненка
Опублікована стаття С.Єфремова «Од літературщини до літератури» (1918 р.).
З Основ’яненком у світову літературу вступив мужик – та потріпувана і зганьблена маса простолюддя, що незабаром займе своє місце в письменстві на покуті.
30.03.2013 Нова книга про Київ
Продовжуємо публікувати книгу М. Ф. Берлинського «Історія міста Києва» (1799 р.). Сьогодні – «Період восьмий. Від повернення Києва з усією Малоросією під Російську державу до теперішнього часу. Від 1654 року».
Відділення перше. Обставини до початку восьмого надесять століття / Відділення друге. Від початку восьмого надесять століття до 1734 року і другий зміни малоросійського правління.
29.03.2013 Нова стаття з філософії
Опублікована стаття В.І.Мельнікова «Про кризу в сучасній філософії» (2013 р.).
Серед основних можливих способів виведення її з кризи є принципова модернізація її понятійного (категоріального) апарата та методології дослідження.
28.03.2013 Новий посібник для студентів
Публікуємо «Короткий огляд англійської літератури» Ігоря Зіньчука.
Огляд буде корисним для учнів, студентів, педагогів, всім, хто цікавиться англійською літературою, допоможе активізувати та поглибити знання англійської літератури.
26.03.2013 Нова стаття Дмитра Донцова
Публікуємо статтю Дмитра Донцова «Російський імперіалізм і українство» (1913 р.).
Не можна назвати новою рекомендовану для всіх (крім польської) націй Росії формулу суто негативного характеру: знищення обмежень, що тяжіють над неросійськими національностями.
24.03.2013 Нове про Лису гору в Києві
Фотогалерея київської Лисої гори поповнена 10 фотографіями до історії укріплення. |
22.03.2013 Нові фольклорні записи Ю.Федьковича
Продовжуємо публікувати фольклорні записи Ю.Федьковича з Буковини. Сьогодні – розділ «Жартівливі пісні».
Богдан ся когут знудив / Гой там на горі малювали малярі / Ти, Василю, сиди в билю / Гой у школі, моя ж ти ненько / Гий був та й нема сивенького сокола.
20.03.2013 Новий розділ роману «Людолови»
Продовжуємо публікацію історичного роману Зинаїди Тулуб «Людолови». Сьогодні – глава «Єдиний вихід».
Горленко не може розплатитися з боргом, і Доліва-Ясенський вимагає від нього віддати у посесію його Хутірці… Горленко підписує угоду з Долівою-Ясенським, якою передає свій маєток в посесію на три роки…
18.03.2013 Нова книга про Дністер
Продовжуємо публікувати збірник наукових праць «Дослідження Дністра». Сьогодні – розділ «Гідрохімічна та літохімічна характеристика басейну Дністра та Дністровського водосховища».
Встановлення рівня антропогенного забруднення поверхневих вод басейну р.Дністер та Дністровського водосховища проводилось групою спеціалістів-гідрохіміків під керівництвом М.І.Спринського.
16.03.2013 Новий роман Володимира Паська
Продовжуємо публікувати роман Володимира Паська «Пора істини». Сьогодні – розділ «Литовські хроніки».
“Національность — совєтскій…” / Подих безвиході / Переломні вісімдесяті / “Тепер — політолог…”
14.03.2013 Нове про Чорнобильську катастрофу
Продовжуємо публікувати збірник документів «Чорнобильська катастрофа у кривому дзеркалі комуністичної преси». Сьогодні – повідомлення за 26 – 31 серпня 1986 р.
Майже місяць чесно і добросовісно працював Курильчик у 30-кілометровій зоні. Сергію доручили автомобіль для доставки питної води.
12.03.2013 Нове про Степана Руданського
Сьогодні опубліковано листи С.Руданського та «Сторінку з щоденника».
Прощай, Петрополю! Прощай, моє горно пекельне! не мало сили, мої рідної сили, попалилося в тобі, а гріх мені було б за тебе забути.
10.03.2013 Нові фольклорні записи Дніпрової Чайки
Продовжуємо публікувати фольклорні записи Дніпрової Чайки. Сьогодні – «Петрівочні та купальські пісні».
Ішов козак дорогою / Через наше сельце везли деревце / Котилося деревце через наше сельце / Чого, Івасю, змарнів, змарнів / Дівчино, дівчино, тебе мати кличе / Ой в городі вишня
8.03.2013 Нове про Г. Квітку-Основ’яненка
У галереї Г.Квітки-Основ’яненка опубліковано автографи письменника, види пам’ятних місць, а також портрет Г. Ф. Квітки-Основ’яненка, 1820-і рр. (?) |
6.03.2013 Новий роман Миколи Лазорського
Починаємо публікувати історичний роман Миколи Лазорського «Степова квітка». Сьогодні – «1. На Полтавщині».
1. Бій з татарами / 2. Полтава / 3. Князь Михайло Глинський / 4. Ярема Сангушко / 5. У Чернігові / 6. У пані Висовської / 7. Заручини Яреми з Настусею…
4.03.2013 Новий путівник по архівах
В розділі «Історичні джерела» ми продовжуємо публікувати довідник А.В.Пивовара та М.В.Ковтуна «Фонд Херсонської духовної консисторії» з оглядом церковних документів 1780 – 1812 років. Сьогодні – «4. Відомості про метричні книги приходів у повітах Новоросійської губернії 1798-1802 років».
2.03.2013 Нова стаття з історії культури
Опублікована стаття О.Ємчук «Маловідомі картографічні, топографічні, топонімічні матеріали із особового архівного фонду С. І. Маслова» (2010 р.).
Джерелознавчу цінність мають документи, що доповнювали праці С. І. Маслова в галузі етнографії, краєзнавства, фольклору, історії української мови та літератури.
28.02.2013 Нова книга про Київ
Продовжуємо публікувати книгу М. Ф. Берлинського «Історія міста Києва» (1799 р.). Сьогодні – «Період сьомий. Від перетворення Київського князівства на воєводство Казимиром IV до повернення Києва з усією Малоросією під Російську державу. Від 1471 до 1654 року. Відділення друге. Від початку сьомого надесять століття до повернення Києва під Російську державу».
З 1600 року унія яко гангрена по всьому тілу російської церкви в короні польській поширилася.
26.02.2013 Нова брошура Дмитра Донцова
Публікуємо брошуру Дмитра Донцова «Якою має бути література?» (1949 р.).
Україна, як древня Еллада, стоїть на роздорожжі великих шляхів історії. Не для неї література безідейности і безхарактерності, не для неї ідеали черепахи чи “малої людини”.
24.02.2013 Нові посібники для студентів
Пропонуємо посібники, підготовані І.Кульчицьким: «Основи комп’ютерної графіки» та «Побудова математичних формул засобами MS Word».
Сучасний світ немислимий без комп'ютерної обробки графічної інформації. Це необхідне не тільки професіоналам, що створюють мультфільми і спецефекти, комп'ютерні ігри і книжкові ілюстрації. Все більш звичною стає також ділова графіка в офісі. Її часто використовують для наглядного подання різноманітних економічних даних, ілюстрації тих чи інших економічних явищ тощо. Комп'ютерні зображення широко використовують для створення презентаційних матеріалів, які використовують на лекціях в університетах.
22.02.2013 Нове про Лису гору в Києві
Фотогалерея київської Лисої гори поповнена 5 фотографіями фауни урочища. |
20.02.2013 Нові фольклорні записи Ю.Федьковича
Продовжуємо публікувати фольклорні записи Ю.Федьковича з Буковини. Сьогодні – розділ «Пісні про родинне життя та жіночу долю».
Темна нічка, темна, невидненька / Не нарікай, моя мила, що я п’ю / Зажурилася бідная удовонька / А в неділю рано-рано дощик накрапає / Гой плили гусоньки бистрою водою
18.02.2013 Новий розділ роману «Людолови»
Продовжуємо публікацію історичного роману Зинаїди Тулуб «Людолови». Сьогодні – глава «Казки циганки Кайтмази».
Настя нудьгує у палаці беглер-бея. До неї приходять татарські та караїмські жінки – просити, щоб вона визволила їх дітей… Настя розпитує циганку Кайтмазу про те, які новини в Кафі. Є невиразні звістки про похід Сагайдачного на море… Кайтмаза розповідає Насті, що повстання в Кафі придушено і ватажків чекає страта. Вона підводить Настю до муру з-за якого лине голос кобзаря Карпа…
16.02.2013 Нова книга про Дністер
Продовжуємо публікувати збірник наукових праць «Дослідження Дністра». Сьогодні – розділ «Гідрохімічна характеристика Дністровського водосховища».
Візуальні спостереження і фізичні показники якості води / Твердість води / Макрокомпонентний склад вод / Біогенні компоненти / Розподіл нітритів і нітратів / Амоній-йон / Концентрація заліза.
14.02.2013 Новий роман Володимира Паська
Продовжуємо публікувати роман Володимира Паська «Пора істини». Сьогодні – розділ «Громадянська війна».
Ми рішили йти на станцію Гребінка, приєднатись до красногвардійських загонів і воювати з німцями і гайдамаками.
12.02.2013 Нове про Чорнобильську катастрофу
Продовжуємо публікувати збірник документів «Чорнобильська катастрофа у кривому дзеркалі комуністичної преси». Сьогодні – повідомлення за 21 – 25 серпня 1986 р.
В ночь на 24 августа ряд помещений строящейся атомной электростанции в городе Катном (департамент Мозель) оказались затопленными.
10.02.2013 Нові поезії Степана Руданського
Продовжуємо публікацію поетичних перекладів і переспівів. Сьогодні – наступні 4 твори, в тому числі – «Віщий Олег».
То літає, як крилатий, / По вражому полю, / То спиниться, як камінний, / Як вудила здвинеш, – / А все-таки ти від него, / Ти від коня згинеш!
8.02.2013 Нові фольклорні записи Дніпрової Чайки
Продовжуємо публікувати фольклорні записи Дніпрової Чайки. Сьогодні – останні 5 веснянок.
– А що везеш, Романе? (2) / – Все дівчата, мій пане. (2) / – А по чому, Романе? (2) / – По сто рублів, мій пане. (2)
6.02.2013 Нове про Г. Квітку-Основ’яненка
Опублікована стаття С.Д.Зубкова «Григорій Квітка-Основ’яненко» (1979 р.).
Не громадська й службова діяльність Квітки заслужила визнання нащадків, а вагомий внесок письменника, що за назвою рідного села прибрав літературний псевдонім – Основ’яненко.
4.02.2013 Новий путівник по архівах
В розділі «Історичні джерела» ми продовжуємо публікувати довідник А.В.Пивовара та М.В.Ковтуна «Фонд Херсонської духовної консисторії» з оглядом церковних документів 1780 – 1812 років. Сьогодні – «3. Відомості про метричні книги приходів у повітах Вознесенського та Катеринославського намісництв 1795-1797 років».
2.02.2013 Нові поезії Михайла Харишина
Пропонуємо увазі читачів нову поетичну збірку Михайла Харишина – «Ротація» (2013 р.).
Берись до праці сміло, українцю, / Твори вкраїнське, дух гартуй щодня, / Вкраїнським ділом витісни чужинців, / І запанує українська сторона.
30.01.2013 Нова стаття з філософії
У розділі «Філософія» опублікована стаття «Першооснова світу або гонитва за привидом» (2013 р.).
Філософія, не дивлячись на її більш ніж двотисячолітній вік, перебуває поки на стадії аналізу вихідного матеріалу і синтезу варіантів можливих рішень.
28.01.2013 Нова книга про Київ
Продовжуємо публікувати книгу М. Ф. Берлинського «Історія міста Києва» (1799 р.). Сьогодні – «Період сьомий. Від перетворення Київського князівства на воєводство Казимиром IV до повернення Києва з усією Малоросією під Російську державу. Від 1471 до 1654 року. Відділення перше. Стан Київського воєводства у володінні польською до початку сьомого надесять століття».
Польські історики, знайшовши Київ під католицькою державою, думали вже, що й цілість релігії нашої з правлінням тоді перемінилася.
26.01.2013 Нова брошура Дмитра Донцова
Публікуємо брошуру Дмитра Донцова «Кардинал Мерсіє. Оборонець народу» (1935 р.).
Напімнення, що є законний гнів і справедлива кара злочинця; що нема миру ні милосердя без справедливости; що обов’язок церкви ставати в обороні покривдженої нації…
24.01.2013 Нове про Лису гору в Києві
Фотогалерея київської Лисої гори поповнена 10 фотографіями флори і рослинності урочища. |
22.01.2013 Нові фольклорні записи Ю.Федьковича
Продовжуємо публікувати фольклорні записи Ю.Федьковича з Буковини. Сьогодні – останні 11 пісень про кохання.
У нас трави не такії, / У нас трави шовковії, / У нас верби груші родять, / У нас дівки в злоті ходять.
20.01.2013 Новий розділ роману «Людолови»
Продовжуємо публікацію історичного роману Зинаїди Тулуб «Людолови». Сьогодні – глава «Козаки в морі!!!».
Посполиті Горленка продають на березі Дністровського лиману своє збіжжя туркам. Приходить звістка, що козаки вийшли в море. Купець тікає, не сплативши за збіжжя… Горленко ніяк не може сплатити свого борга. Доліва-Ясенський погрожує йому рішучими заходами. Вся надія Горленка – на гроші від продажу збіжжя… Горленко намагається переконати свою дружину Єлю продати намисто, щоб сплатити борг. Через це вони посварилися, і в цей момент повертається валка…
18.01.2013 Нова книга про Дністер
Продовжуємо публікувати збірник наукових праць «Дослідження Дністра». Сьогодні – розділ «Гідрологія».
Гідрометрія / До питання про гідрологічну роль боліт Придністров'я.
16.01.2013 Новий роман Володимира Паська
Продовжуємо публікувати роман Володимира Паська «Пора істини». Сьогодні – розділ «Національне військо чи українізація?».
Хто був той Винниченко і наскільки драматичною й неоднозначною була його роль в трагедії української визвольної боротьби 1917-20 років, він тоді толком не знав, та й книжок подібних не зустрічав.
14.01.2013 Нове про Чорнобильську катастрофу
Продовжуємо публікувати збірник документів «Чорнобильська катастрофа у кривому дзеркалі комуністичної преси». Сьогодні – повідомлення за 16 – 20 серпня 1986 р.
Вестибюль будинку, де розмістився штаб будівництва Чорнобильської АЕС, перетинає невисокий бар’єр. Ці незручності викликані необхідністю: під дерев’яним кожухом сховані датчики.
12.01.2013 Нові поезії Степана Руданського
Продовжуємо публікацію циклу апокрифічних легенд «Байки світовії». Сьогодні – «Дума перша. Початок світу (Адам)».
До початку сего світа, / Ще до чоловіка, / На престолі бог великий / Жив із-перед віка.
10.01.2013 Нові фольклорні записи Дніпрової Чайки
Продовжуємо публікувати фольклорні записи Дніпрової Чайки. Сьогодні – наступні 5 веснянок.
А на козі каптан / Соломою напхан. / А ви, дівки, дбайте, / Каптан полатайте / Та на школу дайте,
8.01.2013 Нова комедія Г. Квітки-Основ’яненка
Публікуємо першу комедію Г.Ф.Квітки-Основ’яненка – «Приїжджий із столиці» (1827 р.).
Щоб під час перебування ревізора не відбулося пожежі, – скрізь у бідних запечатати печі, нехай поки на сухояденії пробудуть.
6.01.2013 Новий путівник по архівах
В розділі «Історичні джерела» ми продовжуємо публікувати довідник А.В.Пивовара та М.В.Ковтуна «Фонд Херсонської духовної консисторії» з оглядом церковних документів 1780 – 1812 років. Сьогодні – «2. Відомості про метричні книги приходів у повітах Катеринославського намісництва і Таврійської області 1784-1794 років».
4.01.2013 Нова стаття в «Літературних студіях»
Опублікована стаття І.Зіньчука «Естетизм у творчості Оскара Уайльда», ч. 1 – 2.
Можна стверджувати, що творчість Оскара Уайльда започаткувала, в певному сенсі, нову літературу та нове, толерантне ставлення до того, що раніше вважалося грішним злом.
2.01.2013 Звіт про роботу сайту
Опубліковано звіт про роботу сайту «Мислене древо» за 2012 рік – 889 тисяч відвідувачів.