Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Про скликання Всеукраїнського Православного Церковного Собору

[раніше 14 вересня 1921 року] [датується за змістом супровідного документа. – ред.]

І. Загальні підвалини

1) Всеукраїнський Православний Церковний Собор скликає Всеукраїнська Православна Церковна Рада з відому і за згодою належньої влади на 14 жовтня (на Покрову) н. с. 1921 р. в м. Києві.

2) Всеукраїнський Православний Церковний Собор має на меті, на підставі здобутих українською православною людністю через революцію прав на повну волю віри і всенародне порядкування церковними справами остаточно утворити і зміцнити новий устрій православної автокефальної всенародньо-соборної Церкви, при якому Церква вже не буде знаряддям в руках пануючих клясів, для поневолення і пригноблення і тримання людности в темряві, а допомагатиме віруючому народу утворити на землі справжнє світле Боже царство праці і досягти всесвітнього, вільного братерського єднання всіх народів.

3) Право рішаючого голосу на Всеукраїнському Православному Церковному Соборі мають:

1) єпископи Української Православної Автокефальної і Всенародньо-Соборноправної Церкви;

2) Всеукраїнська Православна Церковна Рада в повному складі;

3) виборні, котрих оберуть повітові передсоборно-виборчі церковні зібрання із представників всіх православних парахвій, кожного зокрема повіту України в кількости шости виборних від повіту, з них не більш двох від духівництва і не менш чотирьох від мирянства;

4) представники від українізованих парахвій губерніяльних міст: Києва, в кількості 18 виборних, і Харкова, Катеринослава, Херсона, Житомира, Чернігова, Полтави, Одеси, Миколайова, Вінниці, Камянець-Подільського – по шести виборних від кожного міста;

5) представники православних українських церковних братств з районом діяльності не менш губернії, по п’яти делегатів від кожного братства і

6) церковно-громадські і культурно-освітні діячі, котрих персонально запрохає Всеукраїнська Православна Церковна Рада для участи в працях Собору

4) Осіб, які мають згідно попередньому [п.] 3 цієї інструкції, право участи в працях Всеукраїнського Церковного Собору, Всеукраїнська Православна Церковна Рада запрохує прибути 14 жовтня н. ст. 1921 р. до м. Києва і завітати до канцелярії В.П.Ц.Р. (Володимирська, 24), де вони одержать всі необхідні інформації відносно праці Собору, а також про час відкриття Собору і місце його засідань.

II. Порядок обрання повітовими зібраннями виборних на Всеукраїнський Православний Церковний Собор

5) Повітові передсоборні зібрання для обрання виборних на Всеукраїнський Православний Церковний Собор скликають з відома і за згодою місцевої цівільної влади або Повітові Церковні Ради (де вони є), або головноуповноважені і уповноважені В.П.Ц.Р. по змозі, не пізніше 14 вересня 1921 року.

6) В тих повітах, де до дня скликання повітового передсоборного виборчого зібрання будуть організовані Волосні Церковні Ради – представників на повітове передсоборно-виборче зібрання обірають Волосні Церковні Ради, додержуючись того, щоб на повітовому виборчому зібранні, по змозі, від кожної православної парафії був один представник і щоб в загальній кількості представників, котрих обере Волцерада, було не більш однієї третини духовних осіб.

В ті повітах, де Волосні Церковні Ради до того часу ще не працюватимуть, або працюватимуть не по всіх волостях повіту, – представників на повітове передсоборне виборче зібрання обірає кожна зокрема православна парахвія повіту на парахвіяльному зібранні в кількости трьох душ, з них не менше двох від мирян.

7) В тих парахвіях, де організовані Парахвіяльні Радн на підставі статуту, що ухвалила В.П.Ц.Р. парахвіяльні зібрання для обрання представників на повітове зібрання скликають Парахвіяльні Ради, а в тих, де церковно-релігійними справами порядкуватимуть в той час старорежимні церковні установи, – парахвіяльні зібрання скликають особи, котрі будуть уповноважені, або В.П.Ц.Р., або її місцевими церковно-релігійними установами (Церковними Р дами, головноуповноваженими, уповноваженими, інструкторами, і т. ин.). Парахвіяльні зібрання скликаються з відому і за згодою місцев селрад, селревкомів, виконкомів. Термін скликання парахвіяльних зібра необхідно призначити, приблизно, за тиждень до дня скликання повітового зібрання.

8) Уповноваження представникам на повітове передсоборне зібрання видають або Волосні Церковні Радн (коли вони обірають представників), або Президія парахвіяльного виборчого зібрання. В посвідченнях необхідно зазначити, коли саме і куди представник мусить прибути на повітове передсоборне зібрання. Правдивість уповноважень посвідчується місцевою сільською чи волосною владою. Протоколи виборчих парахвіяльних і волосних зібрань підписуються президією зібрань і залишаються або в канцелярії Парахвіяльні Ради, або Волосної Церковної Ради, або у головноуповноваженого чи уповноваженого В.П.Ц.Р.

9) Повітові передсоборно-виборчі православні церковні зібрання вважаються дійсними, коли на них прибудуть представники від третини православних парахвій повіту. Коли ж в призначений день і годину прибудуть представники в меншій проти зазначеної в цьому пакті кількости, то тоді відкриття передсоборного зібрання пересовуеться на другий день і тоді воно відкривається при всякій кількости прибувших представників.

10) Повітове церковне зібрання відкриває або представник Повітової Церковної Ради, або головноуповноважений, або уповноважений В.П.Ц.Р., котрий перш за все інформує прибувших, хто і з якою метою скликає це зібрання, а також з’ясовує, що таке український церковно-визвольний рух, що таке Всеукраїнська Православна Церковна Рада і які завдання Всеукраїнського Православного Церковного Собору. Після цього повітове зібрання під його головуванням обірає собі президію, яка і бере уже на себе порядкування працею зібрання.

11) Чергу дня повітового виборчо-підготовчого передсоборного зібрання, порядок виборів і спосіб голосування встановлює само зібрання.

12) Повітові виборчо-підготовчі передсоборні зібрання можуть ухвалювати своїм виборним листівні накази і інструкції.

13 ) Протокол повітового виборчо-підготовчого зібрання підписує президія зібрання і по можливості члени зібрання. В протокол обов’язково треба вписати всі резолюції зібрання, цікаві пропозиції окремих членів, а також імення і прізвища, професії і адресу (село, волость) осіб, котрих зібрання обере виборними на Всеукраїнський Православний Церковний Собор. Першописи протоколів надсилаються або негайно, або через виборних до Всеукраїнської Православної Церковної Ради, а копії з них залишаються по бажанню в канцелярії Повітової Церковної Ради, або у головноуповноваженого, чи уповноваженого В.П.Ц.Р.

14) Посвідчення виборним на Всеукраїнський Православний Церковний Собор видає Повітова Церковна Рада або г оловноуповноважений, або уповноважений В.П.Ц.Р. Зміст посвідчення мусить бути приблизно таким:

«Посвідчення. Цим посвідчується, що пред’явник (імення, прізвище, професія і адреса) [пропуск у тексті] обраний на повітовому передсоборно-виборчому зібранню представників православних парахвій [пропуск у тексті] (назва) [пропуск у тексті] повіту [пропуск у тексті] (назва губернії), що відбулось [пропуск у тексті] (зазначається місце, де відбулось зібрання, день і місяць) виборним на Всеукраїнський Православний Церковний Собор, що скликає Всеукраїнська Православна Церковна Рада на 14 жовтня (на Покрову) н. ст. 1921 р. в м. Києві.

З цим посвідченням [пропуск у тексті] (прізвище) повинен прибути не пізніше 14 жовтня н.ст. 1921 р. дом. Києва, до канцелярії В.П.Ц.Р. (Володимирська, 24) для участи в праці Церковного Собору».

Підписи: Голова Повітової Церковної Ради і секретар або головноуповноважений В.П.Ц.Р.

III. Порядок відкриття і провадження праці Всеукраїнського Православного Церковного Собору

15) Всеукраїнський Православний Церковний Собор в м. Києві відкривається 14 жовтня н.ст. (на Покрову) 1921 року при всякйі кількости прибувших членів.

16) Відкриває Собор в призначеному для засідань помешканні голова Всеукраїнської Православної Церковної Ради або другий член президії Ради по її уповноваженню.

17) Попередню перевірку уповноважень членів Всеукраїнського Православного Церковного Собору виконує виборча комісія В.П.Ц.Р.

18) Під головуванням голови В.П.Ц.Р. Собор затверджує наказ для себе що виробить В.П.Ц.Р., а потім уже обірає президію Собору, перевірочну і ріжні підготовчі комісії і переходить до чергової праці.

19) Церковно-релігійні організації і окремі особи, котрі визнають за необхідне зробити доповіді по тих чи инших питаннях на Всеукраїнському Церковному Соборі, мусить (!) подати свої доповіді в листівній формі Всеукраїнській Православній Церковній Раді не пізніше 1 жовтня н. ст.

[Додатки]:

У.С.Р.Р. Копія

Київський Губерніяльний Виконавчій Комітет

Підвідділ Керування

Киевский Губернский Исполнительный Комитет

Подотдел Управлення

21/ІХ – ч. 9679

Всеукраниской Православной церковной Раде

На НР. 718 сообщаю, согласно резолюции ПредВЦИК тов. Петровского,

1) созыв сьезда разрешен;

2) относительно помещений Духовной Академии вам необходимо сговориться с ПОЛИРОМ;

3) отпуск бумаги невозможен ввиду отсутствия ее в Киеве.

Заведующий Отделом Управлення (підпис)

Секретар (підпис)

з оригіналом згідно (підпис)

Резолюція

Киевского Губревкома от 6/VII 1921 года.

Созыв Всеукраинского Церковного Собора на 14 октября Губревкомом разрешен.

Член Губревкома (подпись)

С оригиналом верно:

Завканц (подпись)

Ф. 3984. – Оп. 1. – Спр. 68. – Арк. 3 – 3 зв. Друкарський примірник.


Примітки

Подається за виданням: Перший всеукраїнський православний церковний собор УАПЦ. – Київ-Львів, 1999 р., с. 515 – 519.