Солом’янський ландшафтний парк — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Кучмин яр»
Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир
Об’єкт знаходиться на території Солом’янського району Києва і являє собою залишки природного листяного гаю у поєднанні з пізнішими парковими насадженнями. На півночі об’єкт межує із забудовою радянського часу вздовж вул. Механізаторів, на півдні — з вулицею Солом’янською та корпусами лікарні, із заходу – з кварталом забудови на розі вул. Солом’янської та Механізаторів, зі сходу — з вулицями Кудряшова та Волгоградською. Площа об’єкту 26 га. Землекористувачем є комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом’янського району.
Проектований об’єкт включає залишки природного гаю на правому схилі одного з ярів, що розсікають правобережне узгір’я річки Либідь. Днищем яру (сучасна вул. Механізаторів) колись стікав в Дніпро невеликий струмок — річка Мокра. Історична назва місцевості — Кучмин яр.
Кучмин яр є одним з останніх великих зелених масивів Солом’янки. В 1983 р. Кучмин яр було адаптовано до зелених насаджень міста в якості ландшафтного парку. Деревостани представлені поєднанням клена гостролистого (Acer platanoides), ясена звичайного (Fraxinus excelsior) та робінії звичайної (Robinia pseudoacacia). В них також зростають гіркокаштан кінський (Aesculus hippocastanum), горіх волоський (Juglans regia), липа серцелиста (Tilia cordata) та береза повисла (Betula pendula). В ярусі низьких дерев та чагарників зростають свидина криваво-червона (Swida sanguinea), горобина звичайна (Sorbus aucuparia), ірга круглолиста (Amelanchier ovalis), клен польовий (Acer campestre) та глід кривочашечковий (Crataegus rhipidophylla). Трапляються екзоти: клен сріблястий (Acer saccharinum), сніжноягідник (Symphoricarpos albus), скумпія або парикове дерево (Cotinus coggygria), спірея Вангутта (Spiraea × vanhouttei) та форзиція повисла (Forsythia suspensa). В травостої домінують тонконіг дібровний (Poa nemoralis), парило звичайне (Agrimonia eupatoria) та вероніка дібровна (Veronica chamaedrys). Територія парку має ландшафтне планування та розсічена мережею алей. Закладено посадки туї західної (Thuja occidentalis).
На території об’єкту все ще зустрічаються багато дрібних ссавців. В лісових ділянках мешкає їжак білочеревий (Erinaceus roumanicus). В зімкнутих чагарниках гніздують птахи. Звичайними є дятли та сойки (Garrulus glandarius).
Територія парку виділена в природне ядро екомережі Солом’янського району (Розробка регіональної схеми формування екологічної мережі у м. Києві, 2005).
Враховуючи високу цінність вказаного паркового масиву, територію об’єкту доцільно оголосити ландшафтним заказником місцевого значення.