Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Гора Юрковиця – проектована комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Гора Юрковиця»

Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир

Об’єкт розташовано на території Шевченківського району Києва. Він включає вкриті листяними насадженнями крайові схили Київського лесового плато – гори Юрковиці (Лисої гори), які тягнуться від Богуславського узвозу до вулиці Нижньоюрківська.

Площа проектованого об’єкту – 14.2 га. Землі не надані у власність чи користування.

Юрковиця входить до території формування стародавнього Києва. Гора панує над Плоською місцевістю (на північний захід від історичного Подолу), межує з горою Щекавиця, Татаркою, Кирилівськими висотами. Розділена Юрковицьким яром в напрямку з заходу на схід. Юрковицький ручай (також Сверховиця, Серховиця), що утворив цей яр в давні часи впадав у Почайну. Нині його руслом пролягли вулиці Нижньоюрківська та Юрківська Проектована пам’ятка природи має включити зелені схили, які до нашого часу зберегли свої первинні абриси. В наш час, коли у Європі поширюється ідея створення комплексних охоронних територій, які поєднують збереження історичних об’єктів з вихідними ландшафтами, різноманітним рослинним та тваринним світом, цінність території проектованої пам’ятки природи «Юрковиця» важко перецінити. Саме з цією місцевістю пов’язана велика кількість археологічних знахідок. У кін. XIX ст. розкопки на Юрковиці проводились Вікентієм Хвойкою та Миколою Біляшівським. У 60-ті роки ХХ ст. — Максимовим Є. В. та Дяденком В. Д. було виявлено сліди людської діяльности та поселення починаючи з кам'яної доби, а також чорноліської, зарубинецької культури та давньоруських часів. Нижні тераси Юрковицького узвишшя, на якому були знахідки господарської діяльності, поселення та оборонних укріплень, зруйновані через діяльність цегляного заводу. Забудова верхньої частини узвишшя також становить небезпеку тутешнім пам'яткам. Наразі актуальним може бути створення так званих археодромів, що поєднуватимуть збереження та реставрацію археологічних пам’яток із цілеспрямованим відтворенням рослинності та тваринного світу вказаної історичної епохи. Унікальна можливість такого підходу збереглася на території стародавніх Київських гір. Адже маючи стрімкі схили, розсічені долинами струмків, вони дійшли до наших часів у незабудованому стані. Однією з таких гір є Юрковиця, яка вкрита багатоярусними деревостанами, сформовані, головним чином, спонтанно засіяними листяними деревами та чагарниками.

Територія об’єкту має також важливе рекреаційне значення, адже це єдине з небагатьох місць відпочинку мешканців щільно забудованих прилеглих районів.

Вказане урочище входить до складу природних ядер екомережі Шевченківського району (Розробка регіональної схеми формування екологічної мережі у м. Києві, 2005).