Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Фрагменти Святошинського лісу — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Скарбовий ліс»

Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир

Об’єкт розташований у Святошинському районі м. Києва між вул. Бетховена, вул. Жмеринською та вул. Петрицького, і включає парк Совки та прилеглі зелені насадження.

Окремо розташовано фрагмент сосняку поміж вул. Святошинською, Святошинським провулком та вул. Петрицького.

Територія Скарбового чи Казенного лісу являє собою ділянку колись суцільних Святошинських борів, які прилягали з півдня до селища Святошин. Починаючи з 1930-х рр., від нього відкраювали шматок за шматком, аби влаштувати ізольовані дачі, магазин чи промисловий майданчик. 1965 р. тут влаштовано секретний КП Варшавського договору «Комунізм». До 1975 р. ліс було підпорядковано радгоспові «Совки». 1989 р. тут закладено парк (Вакулишин, 2014).

В північній частині об’єкту наявні стави. Домінують старі сосни (Pinus sylvestris), а також також дерева червоного дуба (Quercus rubra), берези повислої (Betula pendula), клена гостролистого (Acer platanoides), робінії звичайної (Robinia pseudoacacia) та осики (Populus tremula). В чагарниковому ярусі кущі бузини чорної (Sambucus nigra) та свидини криваво-червоної (Swida sanguinea). Травостій бореального типу. Наявність старих дерев сприяє поширенню ентомофільних видів птахів, зокрема дятлів.

На території режимного об’єкта, в народі званого «генеральська дача», є кілька ставків, але доступ жителів до водойм закритий бетонним парканом з охороною.

Всі доріжки ґрунтові, на території лісопарку є футбольне поле, дитячі та спортивні майданчики.

З ссавців тут зустрічається вивірка звичайна (Sciurus vulgaris) (https://www.inaturalist.org/).

Зважаючи на реліктовий характер даного лісового масиву та його важливе значення як рекреаційної зони прилеглих житлових масивів, а також загрозу забудови, його доцільно оголосити ландшафтним заказником місцевого значення.