Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Парк по вулиці Уманській – проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Кадетський гай»

Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир

Об’єкт знаходиться на території Солом’янського району Києва і являє собою залишки дубового гаю природного походження у поєднанні з пізнішими парковими насадженнями вздовж вул. Уманської. Стара назва — парк ім. Першого Травня. Межі об’єкту – на півночі правий берег каналізованої річки Либідь, в обхід територію насосної станції, далі межею гаражного кооперативу «Першотравневий» і смуги відведення залізниці до території гаражного кооперативу «Уманський». Східна межа – територія гаражного кооперативу «Уманський», південна – вул. Уманська, західна межа – вул. Індустріальна. Площа об’єкту 21.76 га, координати: 50.440485, 30.455834.

Землекористувачем є Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом’янського району.

Це найбільший фрагмент колишнього Кадетьского гаю і один з останніх великих зелених масивів Солом’янки. Згадки про цей лісовий масив знаходимо ще в джерелах XVII ст., що оповідають про ліси вздовж Либіді. В своїй «Історії м. Києва» М. Берлінський вказує, що наприкінці XVIII ст. у верхів’ях Либіді існував так званий Архірєйський гай та невелика слобода. Ліс, який пізніше називали Шулявщиною, охороняли від рубок. Назва ж Кадетський гай закріпилася за дібровою після 1857 р., коли неподалік у спеціально зведеній будівлі у стилі пізнього ренесансу розмістився кадетський корпус. З того часу прилеглий гай став улюбленим місцем відпочинку вихованців цього закладу та киян загалом, які полюбляли влаштовувати тут маївки. Після 1917 р. більшу частину гаю вирубали, територію ж було забудовано. Отже, наразі збереглося лише кілька реліктових острівців, кожен з яких вимагає охорони.

Деревостани парку по вул. Уманській представлені поєднанням дуба черещатого (Quercus robur) з ясеном звичайним (Fraxinus excelsior). До них домішуються клен гостролистий (Acer platanoides), липа серцелиста (Tilia cordata), ірга круглолиста (Amelanchier ovalis) та береза повисла (Betula pendula). Велику цінність мають насадження вікових яворів (Acer pseudoplatanus), які усі перебувають в задовільному стані. В ярусі низьких дерев та чагарників зростають свидина криваво-червона (Swida sanguinea), горобина звичайна (Sorbus aucuparia), в’яз гладкий (Ulmus laevis), клен польовий (Acer campestre), ялина колюча (Picea pungens), гледичія колюча (Gleditsia triacanthos), модрина європейська (Larix decidua), а також глід кривочашечковий (Crataegus rhipidophylla).

Тут також висаджені декоративні дерева та чагарники: клен сріблястий (Acer saccharinum), сніжноягідник білий (Symphoricarpos albus), скумпія або парикове дерево (Cotinus coggygria) та спірея Вангутта (Spiraea × vanhouttei), форзиція повисла (Forsythia suspensa). Виявлено невеличкий кущ береки (Sorbus torminalis) — дерева, включеного до Червоної книги України (2009a).

В травостої зростають звичайні для парків види рослин: тонконіг дібровний (Poa nemoralis) та вероніка дібровна (Veronica chamaedrys), суниці лісові (Fragaria vesca), вербозілля лучне (Lysimachia nummularia) та коротконіжка лісова (Brachypodium sylvaticum). Центральна частина парку прикрашена алеєю старих дерев гіркокаштану кінського (Aesculus hippocastanum), яка веде до декоративної ротонди на Кадетський горі.

Частина схилів цієї гори вкрита лучно-степовою рослинністю. В її складі зустрічаються такі види, як костриця лучна (Festuca pratensis), полин звичайний (Arthemisia vulgaris) та дніпровський (A. campestris), грястиця збірна (Dactylis glomerata), смілка звичайна (Silene vulgaris), золотушник звичайний (Solidago veirgaurea), костриця Бекера (Festuca beckeri), конюшина лучна (Trifolium arvense), перстач сріблястий (Potentilla argentea), очиток звичайний (Sedum maximum), волошка лучна (Centaurea jacea) та молочай лозний (Euphorbia esula subsp. tommasiniana).

Серед мохів виявлено безволосник хвилястий (Atrichum undulatum) та види роду короткокошик (Brachythecium sp.).

В урочищі зустрічаються звичайн гриби, такі як гнойовик (Copriuns comatus).

Територія об’єкту багата на дрібних тварин. В зімкнутих чагарниках та на деревах гніздує велика кількість горобиних птахів: славки, синиці, дрозди та солов’ї. Звичайними є шпаки, сойки та дятли.

Враховуючи високу цінність вказаного лісового масиву, територію об’єкту, доцільно оголосити ландшафтним заказником місцевого значення «Кадетський гай».