Зелений масив в районі витоків річки Либідь — проектований ландшафтний заказник місцевого значення «Парк Відрадний»
Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир
Об’єкт знаходиться на території Солом’янського району Києва між вулицями Михайла Донця, Героїв Севастополя та проспектом Любомира Гузара. Площа об’єкту 20 га.
Парк було закладено на місці засаджених лісом в минулому територій та старого плодового саду площею 20 га. На зламі ХІХ та ХХ ст. тут існувала ферма Політехнічного інституту. На початку 1930-х рр. тут знаходився комбінат з переробки городини. У 1944 р. на значній території вздовж вулиці Гарматної було засновано господарство для забезпечення продуктами номенклатури: лан, фруктовий сад, малинник, зариблений став. На відродженій фермі утримували у 1951 р. 56 корів, 2888 свиней, близько 3000 голів птахів. У 1959 р. це господарство ліквідували (Вакулишин, 2014).
Парк тут сформувався одночасно із забудовою масиву Відрадний на початку 1960-х рр. Офіційно відкритий у 1971 р. після впорядкування парк отримав статус парка культури і відпочинку та назву «Грушки» від назви іншого хутора, розташованого північніше, який було знесено у 1983 р. Проте серед місцевих мешканців така назва не прижилася, і парк називали так як і масив — Відрадним. Ця назва була «узаконена» лише у 1990-х роках.
З боку вул. Героїв Севастополя парк, окрім вхідної групи, відділяють вузол зв’язку, спорткомплекс та Центр дитячої творчості району. Облаштовано дві головні вхідні групи — з боку вулиць Героїв Севастополя і М. Донця.
В парку знаходиться один з витоків річки Либідь (на честь цього в парку встановлено пам’ятний знак), що дало можливість влаштувати тут дві штучні водойми (акваторія 0,93 га).
З 1991 р. навколо меншої (північної) водойми споруджується Центр народознавства «Мамаєва Слобода» (площа землевідводу — 9,2 га).
В ландшафтну композицію парку включено озеро з видовими площадками, мальовничі групи плакучих верб та місток через озеро. Ялини, ялиці та туї прикрашають галявини парку. Тут збережено також частину плодових дерев. Декоративні скульптури та композиції з валунів доповнюють місцевий ландшафт (Природно-заповідний фонд.., 2001).
Територія парку виділена в природне ядро екомережі Солом’янського району (Розробка регіональної схеми формування екологічної мережі у м. Києві, 2005).
Зважаючи на значну ландшафтну та природоохоронну цінність, даний об’єкт має бути оголошений ландшафтним заказником місцевого значення.
Додаткові джерела: