Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Озеро Топило — проектоване заповідне урочище «Озеро Топило»

Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир

Озеро Топило розташоване на межі Дарницького лісу між вул. Попудренка та вул. Мурманською в Деснянському районі Києва. Площа озера — 7,5 га. Координати озера: 50.463111, 30.653722. Озеро розташоване у віддаленні від людних місць за будівлею Інституту органічної хімії НАН України, є мало відвідуваним і сприятливим для існування дикого життя.

Озеро Топило – це невеликий водний об’єкт, який живиться водами річки Дарниці. Це озеро знаходиться на краю мішаного лісу. По його берегу зростають розвинені деревостани з тополі чорної (Populus nigra), осики (P. tremula), дуба (Quercus robur), вільхи (Alnus glutinosa), клена американського (Acer negundo) та сріблястого (Acer saccharinum), в’яза гладкого (Ulmus laevis), а ближче до самого озера – високі дерева білої верби (Salix alba) та кущі верби сірої (Salix cinerea) та аморфи чагарникової (Amorpha fruticosa). На деревах поширена ліана – хміль звичайний (Humulus lupulus), а на їх гілках цінна для зимуючих птахів омела (Viscum album). По чагарниках в’ється також паслін солодко-гіркий (Solanum dulcamara). В ярусі чагарників зростають ліщина (Corylus avellana), свидина червона (Swida sanguinea) та крушина ламка (Frangula alnus). В травостої зростають осока шорстковолосиста (Carex hirta), щавель кислий (Rumex acetosa), герань робертова (Geranium robertianum) та ін. рослини. Навколишній ліс має багато мертвої деревини, що надзвичайно сприятливо для дикого життя, та сильно заріс, що створює натуральний бар’єр для проникнення людини.

Береги озера характеризується розвиненою прибережно-водною рослинністю, за участю надзвичайно високих заростей рогозу широколистого (Typha latifolia) та вузьколистого (Typha angustifolia). У прибережній зоні поширені також комиш лісовий (Scírpus sylvaticus), вербозілля звичайне (Lysimachia vulgaris), вовконіг європейський (Lycopus europaeus), м’ята водяна (Mentha aquatica) та ін.

Зважаючи на добрий ступінь збереженості, озеро Топило і його берегова зона мають бути заповідані.