Кольори і мелодії українського свята
Саме таку назву мала виставка, яка на початку 2006 року працювала у київському Українському домі. На ній були представлені старожитності з приватної колекції Президента України Віктора Ющенка, а також збірок Петра Гончара, Лідії Лихач та Василя Вовкуна. Центральне місце на виставці займали символи Різдва Христового, яке святкувалося в ті дні.
Ікона Покрова, великомучениця Катерина. XIX ст. Східне Поділля. Збірка Л. Лихач | Ікона Богоматір Триручиця. ХІХ ст. Чернігівщина. Збірка В. Ющенка |
У вступному слові до каталогу виставки Президент України Віктор Ющенко зазначив: «Ми мали драматичну політичну історію останніх століть. А комуністична ера майже зупинила органічний розвиток культурних суспільних інституцій і витворила радянську, або ж як називають науковці, паралельну культуру зі своїми ідеологічними святами та обрядами. Думаю, наше захоплення народним мистецтвом чи професійним живописом походить від підсвідомого бажання зберегти СВОЄ, зберегти себе, не втратити духовний зв'язок з минулим і збудувати гідне майбутнє. У розбудові нової України як європейської держави ми чітко визначили наші економічні, зовнішньополітичні орієнтири, окреслили першочергові внутрішні завдання. І наші культурні стратегії мають бути добре продумані, обговорені та укладені в державні програми, виконання яких надзвичайно важливе для успішного поступу України. Шлях до мети некороткий і нелегкий. Але дорогу здолає той, хто іде. І творить».
Віктор Ющенко продемонстрував на виставці цікаву розмаїтість своєї колекції старожитностей. Тут – скриня і стіл-скриня кінця XIX ст. з Гуцульщини та скриня ХХ ст. з Центральної України, миски і глечики зі Східного Поділля, скатерки і рушники XIX ст. з Полтавщини, Буковини та Центральної України, вишивані сорочки ХІХ-ХХ ст. із Західної України, крайки з Центральної України та пояси з Гуцульщини, дерев'яні скульптури XVIII ст. із Західної України, ікони XIX ст. з Буковини, ікони «Юрій Змієборець», «Охтирська Богоматір» та «Богоматір Триручиця» XIX ст. з Чернігівщини, подільський килим 1873 року, а також багато інших витворів народно-ужиткового мистецтва.
У збірці Петра Гончара – західноукраїнські та поліські жіночі строї кінця ХІХ-початку XX ст., жіночі кожухи з Полтавщини, килими кінця XIX ст., дерев'яні скульптури ангелів XVIII ст. із Західної України, ікони XVII та XIX століть. Відвідувачі виставки з неприхованим зацікавленням роздивлялися представлені Василем Вовкуном жіночі та чоловічі сорочки ХІХ-ХХ століть з Прикарпаття, Буковини та Поділля.
Ікона Юрій Змієборець. XIX ст. Чернігівщина. Збірка В. Ющенка | Скриня. Кінець ХІХ ст. Гуцульщина. Збірка В. Ющенка |
Родзинкою у колекції Лідії Лихач були прикарпатські ікони XVIII ст. «Різдво Христове», «Тайна вечеря» та «Різдво Марії», ікони XIX ст. з Черкащини і Полтавщини та інші зразки іконописного мистецтва.
Виставку старожитностей з приватних колекцій організували Родовід-Галерея, Музей Івана Гончара та Міжнародний благодійний Фонд «Україна 3000».
Опубліковано : Купола (Київ), 2006 р., вип. 3, c. 74 – 75.