2.8.2.2. Доля військовополонених та оточенців, вересень 1941- листопад 1943 р.
Парнікоза І.Ю.
Галина Миколаївна Краснова – мешканка Передмостової Слобідки, згадує, як одразу після захоплення Києва німцями, через Венеціанський острів потягнулися на Дарницю довгі похмурі колони військовополонених червоноармійців.
Згадує Святослав Боженко:
«Восени 1941 р. по Броварському шосе через тимчасовий понтонний міст через Русанівку гнали тисячі військовополонених. Нам, хлопчикам, наші мами дали картоплю та нарзіані скибки гарбуза. Ми сиділи на парканах і кидали це полоненим. Німецькі конвоїри зганяли нас, і розліталися ми як горобці, але незабаром знову були на парканах. Діти не завжди розуміють страх. Наш сад був густо зарослий кущами смородини і одним кутом підходив близько до шляху, що звертав коло Броварського шосе, коло Сагайдачної вулиці на той тимчасовий понтонний міст. Раптом у наші двері хтось постукав і на питання сказав: «Тьотя впустіть!» а потім «я з полону втік». Мама налила у балію води, він вмився. Мама дала йому батькові штани, сорочку та піджак. Послала мене до сусідів попросити бритву для гоління. Бо батько був тоді у місті і забрав бритву з собою. Поголившись він став невпізнаним. Мама сказала, що ми живемо біля великого шляху, часто німці без жодного поводу заходять в хату та щось шукають, тут стало небезпечно, ідіть далі від цього шляху углиб. Мати його поблагословила і він пішов».
Та далеко не всім так щастило. У нелюдських умовах Дарницького концентраційного табору № 339 (Stalag 339 Kiew-Darniza) згинуло 68 тис. радянських військовополонених. Трагедія табору та героїчної допомоги киян ув’язненим докладно описана у виданій 2001 р. Стефанією Цакун (пенсіонеркою за власні кошти) книзі «Мужність Нескорених» (). А шокуючи подробиці того, як «надлюди», а насправді – недолюдки, масово знищували радянських полонених у фільтраційних військових таборах, див. Rybak, 2009, та .
Потрапив у полон і В.Л. Томаров, який відповідав за підрив мосту ім. Є. Бош. Він був відправлений у табір для військовополонених на вул. Керосинній (сучасна вул. Шолуденка), звідти він втік до рідних на острів.
В Києві опинився і М. Внуков. Тривожні повідомлення Радянського інформбюро про бої на Київському напрямку призвели його до рішення повернутися з евакуації та зайняти місце у рядах оборонців Києва. Дістався він до приміських селищ тоді, коли радянські частини вже залишили Київ. Долучився до одного підрозділу, разом проривалися з оточення, але невдало. Довгий час ховався у Броварському лісі і лише пізньої осені з'явився вдома.
О. Стахорський у боях під Борисполем був поранений у ногу та потрапив у полон. Утримувався у Гоголівському концтаборі. Стара жінка – Голубиха з острова розшуковувала свого сина і випадково натрапила на Стахорського. Схудлий, страшний – ледь впізнала хлопця за колючим дротом. Наступного дня з’явилася мати – Марія Михайлівна, та за махорку виміняла сина в охорони (Ясев, де Воронцов, архів В.І. Дзівалтовського).
В полон потрапили і моряки Пінської військової флотилії. Зокрема, Танана Петро Федорович – старший червонофлотець, 1-ший наводчик кормової гармати КЧ «Верный» згадує:
«Ранком, приблизно в 9-10 годин, під’їхала фашистська санітарна карета і під керівництвом німецького офіцера наші цивільні (скоріше полонені) взяли носилки і піднесли до катафалку. Я сподівався, що в лікарню чи вже на розстріл, але відправили мене на Сирець, на вул. Керосинну за колючий дріт. Але все ж не загальний табір, а в окремий барак де розміщувалися командири. Фашистський курорт, чи вірніше – голодна смерть».
П. Танана зміг втекти за табору і з великими труднощами дістатися до Канева (Спичаков, 2009).
Згідно спогадам людей, які пережили окупацію в Києві, на розі сучасних проспекту Гагаріна та вулиці Павла Усенко на Дарниці німці створили невеликий табір, куди відбирали працеспроможних полонених. Щоранку їх під конвоєм з вівчарками водили на відновлення зруйнованих об’єктів на лівому березі (Приходько та ін., 2016).
10 січня 1942 р. в мороз 37ºС з Дарницького концтабору до Бабиного яру на розстріл прогнали матросів Пінської військової флотилії ().