18.06.1898 р. До Якова Жарка
18 липця 1898 р., Полтава |
Вельмишановний добродію Якове Васильовичу.
Давненько одібрав Вашого листа з байками, а от тепер тільки маю час одписати на його. Перечитав я Ваші байки і по правді Вам скажу – не раю Вам їх такими друкувати. Видно, вони у Вас, як казав колись Гоголь, не витанцювались. Дуже вони покорочені; мова де-де нечиста, рифма не дзвінка, а найпаче – розмова не дуже оригінальна, не чується в ній того жарту чи посміху, який так і б’є у байках Гребінки або Глібова. Байки оцих мастаків залюбки читаєш; так і здається – зійшлося два куми та й ведуть поміж собою жартовливу або ущипливу розмову; так вона і ллється у їх, як водиця у бігучій течії. А у Вас все на чому-небудь та й затнешся. Подержте, добродію, байки у себе довше та як вони забудуться, витягніть їх знову та й перечитайте. Ви самі тоді добачите, що у їх бракує. Я мав був думку деякі переробити, та раз, що ніколи, а друге, який з мене баснописець? Мені так трудно справлятися з римою.
Я не ділився Вашими байками ні з Василенком, ні з Падалкою, бо їх нема в городі – літом якраз вони ганяють по селах, один кустарів описує, а другий, здається, над оцінкою землі працює. Я сам оце думаю знятися і побігати по губернії, поки тепло та годинка стоїть. Через це саме краще, якщо будете в Полтаві восени, то привезіть з собою і "Гамлета". Тоді разом його перечитаємо та й порадимось.
Щоголев помер. Перед смертю йому довелося побачити свою "Слобідщину", оже тільки що надруковану, та ще не розрішену до випуску у люди. Через це її і немає у наших книгарнях. Якщо буде – куплю задля себе і задля Вас та й зашлю Вам. Нового про наші справи нічого не чув.
Бувайте здорові та оогові і людям милі. Сердечно обнімаю Вас. Вашій половині низесенький від мене поклон.
До Вас душею і серцем прихильний
А. Рудченко.
Р. S. Чи одібрали мого "Морозенка"? Як він вам здався? Дивно, що від Коцюбинського ні слуху ні духу. Я йому уже давненько одіслав і свою карточку назамін присланої їм, і "Морозенка". А от від його ніяких вісток. Чи не ганя він по губернії, як і наші статистики?
Примітки
Вперше надруковано у виданні: Панас Мирний, Твори в п’яти томах, т. 5, стор. 384 – 385. Подається за автографом (ф. 5, № 1364). У виданні 1955 р. цей лист вміщено після листа до М. Коцюбинського від 13 серпня (31 червця) 1898 р. Проте слід мати на увазі, що липцем Панас Мирний називав шостий, а червцем – сьомий місяці року.
…побачити свою «Слобідщину»… – збірка творів Я. Щоголева, що вийшла 1898 р. у Харкові, мала назву «Слобожанщина. Ліриа поезія».
Подається за виданням: Панас Мирний (П. Я. Рудченко) Зібрання творів у 7 томах. – К.: Наукова думка, 1971 р., т. 7, с. 435 – 436.