3
Зинаїда Тулуб
На чоловічій половині свято розгорталося трохи інакше.
Вдосвіта прокинувся Ібрагім і, поки служники прибирали і оздоблювали саклю, пішов до старшої одруженої сестри, і, як годиться, намагався не показуватися людям. Там сидів він, аж доки куєв-баші сповістили його про приїзд нареченої і принесли йому весільну подушечку. В дорозі її ще тричі перепродували, щоразу збільшуючи ціну, і кінець кінцем вона потрапила до Ібрагіма за цілих п’ять гасене.
Викуривши наргіле, куєв-баші повели Ібрагіма додому. За звичаєм, коли б не відбувалося весілля, взимку чи влітку, в холод чи в спеку, наречений мусив голитися і одягатися на своєму дворі просто неба. Один з куєв-башів точив на ремені бритву, другий милив мило, а голяр, провівши один раз бритвою по Ібрагімовій щоці, кидав бритву і починав танцювати. Гості стояли навкруги широким колом і плескали в долоні, відбиваючи такт, а голяр знов брався голити Ібрагіма і знов кидав бритву, щоб танцювати. Коли Ібрагім був поголений, кожен кинув голяреві на дзеркальце по кілька дрібних монет, а куєв-баші піднесли йому вишиваний рушник – подарунок від нареченої. Потанцювавши ще трохи, голяр непомітно зник, а товариші почали одягати Ібрагіма, оточивши його колом з запаленими свічками. Кожен стежив, щоб вітер не згасив його свічку, бо це вважалося за погану прикмету.
Коли Ібрагім був готовий, один з куєв-башів накинув йому на плечі шаль і запросив старого поважного родича за весільного батька. Наречений вклонився йому до землі і поцілував руку. Весільний батько благословив Ібрагіма, і куєв-баші повели його до матері. Музики вдарили марш. Куєв-баші підтримували Ібрагіма під лікті, а він не підводив очей і йшов повільно, схрестивши руки на грудях, як на молитві.
Сабіха урочисто підвелася з міндера і простягла руки над головою сина. Низько вклонився матері Ібрагім, поцілував край її одягу і обійшов гостей, цілуючи кожному руку, потім повернувсь до селямлику.
Підноси печива та різних ласощів стояли там на низеньких столиках вздовж міндерів, а посередині поклали три подушки та килим. На середню сів Ібрагім, схрестивши по-східному ноги, а праворуч і ліворуч від нього розташувалися куєв-баші. За звичаєм, Ібрагім сидів нерухомо, не підводив очей і ледве чутно відповідав на привітання. І, за звичаєм, приятелі його намагалися пожартувати з ним, а куєв-баші вчасно вгадати їх жарти і захистити від них нареченого. Поки Мураз, син Бекирів, сперечався з товаришами – чий кінь кращий, один з гостей тихенько витяг з комори вудку і спритно підчепив на гачок Ібрагімову шапку. Ібрагім відчув, як оголилася його голова, але, за звичаєм, не ворухнувся. А молоді тільки того й треба. Веселий регіт залунав у саклі.
– Проґавили! Проґавили! – плескали вони в долоні – Ну й куєв-баші! Не вміють захистити нареченого!
– Це так і їх повиносять, а вони не помітять!
– Із рота видеруть шматок!
Куєв-баші ніяково всміхалися. А той, що здер з нареченого шапку, урочисто розгойдував її на гачку і кричав, перекривляючи носіїв-вірменів:
– Риба! Риба! Дивовижна риба! Виловлена на голові Ібрагіма ібн-Алі в день його шлюбу. Кому дивовижної риби?
Куєв-баші теж сміялися, але пильно стежили, щоб вдруге чогось не проґавити. Настрій підносився. Танці змінялися співами, співи – танцями. Славетний сінопський меддах розповідав гостям старовинні легенди і казки, а гості курили, їли ласощі і потай від дідів пили горілку і вино, куплене в Каффі у грека-виноторговця. Але наречений весь час сидів нерухомо, не брав участі у розвагах, нічого не їв і не пив і навіть не затягувався запашним наргіле.
На жіночій половині свахи і дружки прикрашували шлюбну кімнату: натягли під стелею зіркою мотузки, а на них порозвішували найкращі шалі нареченої, її хустки, маграми, іджіарди і рушники. На полицях вздовж стін розклали посуд, на міндерах – килими і подушки, а до бокової стіни присунули скриню з одягом і білизною.
Коли кімнату було оздоблено, вісім служниць внесли різні страви. Кожна служниця вклонялася нареченій, вітала її і, діставши вїд неї будь-який подарунок, сідала на міндер вечеряти разом з гостями.
Як ось хтось постукав у шибку. Сваха відсунула завіску, щось спитала і покликала Горпину.
Ґорпина здивовано підвелася і визирнула у вікна. В глибоких сутінках ледве вирізьблювалася на дворі постать хлопчика восьми-дев’яти років. Це було циганча Челебі, якого підібрала на кладовищі Олена.
– Тіточко Горпине, – кинувся хлопчик до неї. – Мене надіслала Кайтмаза. Я біг-біг… он подивись: всі ніжки собі позбивав до крові.
– Що трапилося? Та чого ти там стоїш у пітьмі? Йди до саклі.
Але хлопчик похитав головою.
– Не можна, тіточко. Йди швидше до Каффи. Треба врятувати дядька Панаса. Вранці мають його скарати. Кайтмаза каже, щоб ти зараз прийшла до Каффи.
– З ким ти там перешіптуєшся, Горпіне? Дивись, розповімо Нур’ялі, – кликали козачку веселі голоси.
– Олена прислала по мене, – ухильно відповіла Горпина, щоб не стурбувати Медже. – Почекай, Челебі, я зараз.
І, накинувши фередже, вийшла з хати.
– Розкажи до пуття. Та сідай, любий. Як тебе ще ніжки тримають, – пригорнула вона циганча, схвильована жахливою новиною і самовідданістю маленького посланця.
– Уранці тіточка Олена пішла до в’язниці, понесла дядькові обід, і Масуд, воротар, сказав їй, що завтра – страта. Вже й поміст будують на площі, – шепотів захеканий хлопчик. – Тіточка Олена прибігла додому така страшна. Вона рвала на собі волосся, кричала, а потім загорнулася у фередже і побігла. Я гадав, що в неї втілився шайтан, догнав її, почав плакати, а вона й каже: «Біжи до Кайтмази, а я піду до Розбійницької бухти, щоб його завтра відбили». Я й пішов, а Кайтмаза надіслала мене до тебе. Каже, що ти напевно врятуєш дядька Панаса, бо беглер-бейова жінка, Гюль-Хуррем, козачка, з того ж аулу, звідки й ти… А що накаже Гюль-Хуррем, того ніхто не сміє зламати, вона заступиться за дядька Панаса… Я боявся йти, не знав дороги… Та дочка Кайтмазина хвора, і Кайтмаза не може її залишити… Тоді я побіг. Заблудився дорогою. Ледве виплутався. Я давно вже шукаю тебе по Чабан-Ташу, – зітхнув хлопчик.
Горпина вся тремтіла від хвилювання, але опанувала себе і міцно поцілувала хлопчика.
– Спасибі, Челебі. Ми ніколи цього не забудемо, А тепер постукай он в те віконце, за рогом. Там мій чоловік Нур’ялі. Поклич його на хвилинку.
Горпина бачила, як хтось розчинив вікно, як в струмені світла з’явила постать рибалки. Хлопчик щось прошепотів йому на вухо, і за мить Нур’ялі вийшов з саклі.
– Підемо до Каффи, – кинулася до нього Горпина. – Швидше, Нур’ялі! Швидше!
І в двох словах розповіла йому, в чому річ. Нур’ялі замислився.
– Ні, джаним, – відказав він. – Бігти зараз дь Каффи не треба. Міську браму зачиняють в сутінках, і до світанку не пустять до міста нікого, хіба що посланця падишахового. А морем дістанемось до Каффи за годину, бо вітер дме ходовий. Проте треба зараз відшукати Олену і на світанку вирушити разом із нею. Сиди тут, а я піду до Розбійницької бухти, аж до самого Каракаша.
Горпина мимоволі здригнулася.
– Адже ж вони тебе заб’ють, Нур’ялі! Я не пущу тебе! Підемо краще до Каффи і почекаємо Олену під міською брамою,
– Та в Каффі є дванадцять брам, і невідомо, якою з них вона повернеться й коли. Не бійся за мене. Розбійники страшні багатим, а не бідним, як ми.
– Я тебе не пущу! Мені боязко. Болить мені серце. Люди сміються, танцюють, а ми з Медже сидимо, наче смерть свою чуємо.
– Та як тобі не соромно, Горпіне! Хіба можна дбати за себе, коли Панаса мають стратити?! Глянь на Челебі, маленького хлопчика; адже ж нічого не побоялася дитина.
Горпина почервоніла, похнюпилася, потім звела на нього вогкі очі:
– Іди, – прошепотіла вона, – Щасти тобі боже, мій любий.
– А ти йди до саклі і нікому не кажи про страту, бо під час весілля чуже лихо причепливе, як болотна пропасниця. Нема чого накликати лихо на нашу Медже.
Давно вже зник у темряві Нур’ялі, а Горпина все стояла нерухома й безмовна.
У вікнах селямлику мигтіли тіні танцюристів, лунали вигуки, співи і регіт. Ніч була темна, зоряна. На заході золотавився ріжок місяця. Пахло морем і виноградниками, дзюрчали нічні цвіркуни, і розсипані по узгір’ю вогники Чабан-Таша горіли тепло, рівним, ласкавим світлом.
– Де ти була? Що трапилося? – зустріли Горпину татарка. І Горпина мимоволі зраділа, що обличчя її під фередже.
– Олена надіслала по мене. Є дуже спішна робота, – відказала вона і сама здивувалася, як просто це вийшло. І міцно стиснула руку Челебі, щоб він не зрадив її. Але хоч який малий був Челебі, він одразу її зрозумів і сором’язливо тулився до неї.
Горпина мовчки сіла біля нареченої. В думках ішла вона поруч Нур’ялі стрімкими гірськими стежками, де так легко оступитися і впасти у прірву навіть удень, ішла до тих, кого з жахом і ненавистю згадують багатирі-каффяни, і холод обсипав їй спину. Потім перенеслася вона на карасу-базарський шлях, до білої Олениної хатки, де знайшла вона стільки теплоти у важкі хвилини життя, – і соромно стало Горпині сидіти в оздобленій саклі, серед чепурних і веселих гостей, слухати співи і ласувати, коли в Олени таке невимовне горе.
Хотілося піти додому, лишитися самій, і Горпина щиро зраділа, коли прокинувся маленький Юсуф і заплакав пронизливо й лунко. Принаймні це пристойна причина.
Примітки
Куєв-баші – товариші нареченого, його дружки.
Селямлик – чоловіча половина будинку.