Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

11. Милосердя супроти рідного краю

Дмитро Донцов

Тут знаходимо практичні вказівки кардинала – з християнської точки погляду – для віруючих, що мають шанувати передусім свою; і свого краю честь в обороні перед німецькою навалою.

Регулямін законів і звичаїв в сухопутній війні, доданий до Гаагської конвенції з 18 жовтня 1907 р. в розділі 43 каже: Як що легальна влада фактично перейшла до рук окупанта, сей останній має подбати всілій можливими для него засобами, щоби встановити і забезпечити, поскільки можливо, порядок публичного життя, поважаючи, поскільки немає до сего абсолютних перешкод, діючі закони країни. Цікаво підкреслити, що проект міжнародної конвенції, який запропонували Росія на конференції в Брюселі в 1834 році, дозволяв окупантови залишити в силі істнуючі закони, або їх змінити, або цілком завісити, згідно з вимогами війни, маючи на оці публичні потреби. Але конференція відкинула сей проект і зупинилася на більше точній редакції, яка дозволяє на зміну і завішання закону лише в разі потреби.

Але німецький уряд в краю немовби за свою засаду взяв клич діли і пануй. Організація так званого університету в Генті; адміністративний поділ переведений в певних частинах управління, які останній декрет хоче узагальнити; публична, або мовчазна підтримка, якої уділяють виключно деяким часописам і товариствам, чи то легкодухів з поміж вальоиів, чи флямандців і яка веде до поглиблення противенств поміж обома племенами, яких їх традиція злучила під бельгійським прапором. Все це спроби, на щастя безуспішні, розбити нашу національну єдність.

Сі, хто допомагатиме тим сумнівним спробам, буде зрадником рідного краю.

Памятайте, коли наша нація протиставила чоло насильству, хайже вона бережеться перед спокусою. Патріотизм се чеснота, ви з обов’язку є сторожами і проповідниками чесноти!