Торжество Білого Рояля
Віталій Ковалинський
Це урочисте дійство – Торжество Білого Рояля – мало місце в Музеї Михаїла Булгакова та прилеглій до нього території 7 вересня 2008 року. Андріївський узвіз того вечора був щиро і щедро наповнений тим, з чим у нашому сприйнятті уособлюються герої творів письменника та дім Булгакових – Турбіних. Настрій гостей, які о пів на восьму зібралися на свято, був повністю «булгаковським».
Білих роялів того вечора побачили не один, а цілих три. Перший був напівпрозорим білим ажурним фантомом, який пронесли з факелами урочистою ходою від Андріївської церкви до пам’ятника Булгакову біля будинку № 13. Перед ним стояв другий рояль, і на ньому на початку дійства один з найкращих київських піаністів лауреат Державної премії ім. Л. Ревуцького, лауреат премії «StART» Євген Громов грав твори Клода Дебюссі. А третій, рояль-ювіляр, зайняв відведене йому місце на першому поверсі «дому Турбіних». За нього Євген пересів пізніше, коли свято з вулиці перейшло під дах.
До цих урочистостей мав безпосереднє відношення музейний проект «Журфікси у Булгакових», перший з яких відбувся у Музеї 13 квітня 2006 року. Автором проекту стала провідний науковець Ірина Сіренко. «Журфікс» – французьке слово, що перекладається як «визначений день». Колись, до руїнницького 1917-го, цим словом у шляхетних сімействах називали день, призначений для прийому гостей без попередніх на те запрошень. У Булгакових журфікси проходили щомісяця по непарних суботах. І тепер сучасні, започатковані Музеєм, стали відродженням старовинного звичаю музично-творчих салонів, які були не тільки формою вишуканого проведення дозвілля, але й своєрідною мистецькою лабораторією. Природно, що фіксованим днем журфіксів було обрано 13 число кожного місяця.
На зустрічах у Музеї М. Булгакова брали участь відомі українські музиканти і композитори В. Сільвестров, В. Годзяцький, В. Польова, Н. Свіриденко, Л. Войнаровська, М. Которович, С. Сулдьдіна, І. Семененко та інші, їхні блискучі виступи зіштовхнули музейників з нагальною потребою придбати відповідний рояль, бо наявне меморіальне фортепіано, що належаF ло о. Олександру Глаголеву, духівнику Булгакових, не відповідало вимогам концертного інструмента.
Піаніст Євген Громов | Учасники «Торжества Білого Рояля» |
Невдовзі Музею запропонували салонний рояль відомої у минулому фірми «Кернтопф та син», яка існувала у Варшаві з 1840 року й до початку Другої світової війни. 1862 року Ян Кернтопф почав робити фортепіано виключно своєї власної системи, відмовившись від послуг сторонніх комплектувальників. З 1878-го фірмою керував син засновника – Едуард, й через 10 років, у 1888-му, було виготовлено 100 інструментів, половина з яких потрапили на російський ринок. На Хрещатику, № З З знаходилося «Депо роялів, піаніно та фісгармоній «Кернтопф та син», де були представлені різні виробники.
Найкращим інструментом фірми «Кернтопф та син» є салонний рояль, який нині придбаний Музеєм М. Булгакова. Відомо, що рояль знаходився в Києві з 1920-х років. Він був зроблений спеціально до Всесвітньої виставки у Парижі 1889 року, й тому серійний номер на ньому відсутній. Цей унікальний рояль отримав тоді найвищу нагороду – золоту медаль (Grand Prix). Цікавий факт – на Паризькій виставці був присутній класик французького імпресіонізму композитор Клод Дебюссі, який оцінював звучання музичних інструментів. Тому саме його твори гралися на святі «Торжество Білого Рояля».
Михаїл Булгаков – над усім | Привиди на даху |
Реставрований рояль вперше зазвучав на журфіксі у «домі Турбіних» 13 вересня 2006 року, коли під його акомпанемент виступив ансамбль «Українські акварелі» під керівництвом заслуженої артистки України Анни Середенко. І того вечора працівники Музею запропонували присутнім стати меценатами новаторського проекту «Білий рояль» – взяти участь у колективному придбанні унікального інструмента.
Рояль умовно розібрали на складові частини – корпус, пюпітр, чавунна рама, дека, педальна ліра, упорна шпиця, струни, клавіші та дрібні деталі внутрішньої механіки. У такий спосіб кожний бажаючий міг за свій благодійний внесок «придбати» будь-яку частку роялю й подарувати її Музею!
Так само, як за широкої підтримки киян будинок Булгакових свого часу був збережений, як у 1982-му на ньому з’явилася меморіальна дошка, як 15 травня 1991-го відкрився Літературно-меморіальний музей, так і тепер пропозицію ініціативних науковців підтримали численні прихильники творчості видатного киянина. Акція «Білий рояль» тривала півтора роки й стала дійсно масовою. У грошовій сумі, за яку придбали унікальний музичний інструмент, внески 98 киян і гостей міста – доброчинців, офірувачів Музею Михаїла Булгакова.
І безкінечно праві його співробітники, коли кажуть: «Ми щасливі, що дали людям змогу долучитися до доброї, красивої справи! Ми святкуємо не тільки те, що нарешті Білий Рояль оселився у будинку Булгакова, а й те, що ми разом з добрими, небайдужими людьми. Ми разом будуємо нашу культуру, будуємо наше суспільство!»
Завершення благодійної акції й було відзначено багатолюдним святом «Торжество Білого Рояля». Насамперед на нього запросили учасників-дарувальників, відзначених персональними значками «Офірувач Музею М. Булгакова», та багатьох інших друзів Музею. Безпосередніми організаторами свята були директор Музею Людмила Губіанурі, автор науково-художньої концепції Музею Кіра Пітоєва, керівник проекту Ірина Сіренко, виконавчий директор Фонду музею М. Булгакова Ірина Воробйова.
Для проведення свята був запрошений режисер Владислав Троїцький – художній керівник Центру сучасного мистецтва «Дах» та організатор міжнародного мистецького фестивалю «Гоголь-фест».
Так само, як коріння булгаковської творчості живила різноманітна київська атмосфера – від вишуканості й до вуличних народних гулянь, так і на театралізованому святі 7 вересня В. Троїцький сміливо, але абсолютно природно поєднав рафіновану музику Дебюссі з автентичними співами гурту «Даха Браха». У внутрішньому подвір’ї та на даху будинку Булгакових з’являлися булгаковські персонажі, а на білих полотнищах, що утворювали своєрідний просторовий «лабіринт» і водночас служили кіноекранами, кадри кінохроніки змінювалися сімейними булгаковськими фото, сторінками рукописів та партитур (кінопроекції режисера Олександра Дірдовського). Вируюча симфонія мистецьких жанрів захоплювала публіку, створюючи містичну ауру булгаковського світу.
Рояль фантом | Владислав Троїцький, Валентина Дерід, Кіра Пітоєва, Людмила Губіанурі, Олена Шарашидзе, Роберта Пічч, Федеріко Руссо, Ірина Воробйова, Ірина Сіренко, Далі Капанадзе |
Головну спонсорську підтримку акції «Білий рояль» та проекту «Журфікси у Булгакових» Музей отримав від міжнародної фінансової групи UniCredit Bank та особисто голови правління Федеріко Руссо.