Графіті потерн Лисогірського форту як відображення його історії, 2019 р.
Лащенко Андрій Андрійович
Лащенко Андрій Андрійович; Київське територіальне відділення МАН України; КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», дійсний член; учень 11А класу гімназії № 59 ім. О. М. Бойченка Голосіївського району м. Києва, науковий керівник: В’ялець Андрій Васильович, заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця»; педагогічний керівник: Язловицька Наталія Михайлівна, вчитель історії гімназії № 59 імені О. М. Бойченка міста Києва. 2019 р.
Роботу присвячено дослідженню графіті на потернах – фортифікаційних спорудах, побудованих на території Лисогірського форту в XIX ст. як захисні цегляні тунелі у земляних валах для стримування військ супротивника.
Об’єктом дослідження є графіті потерн Лисогірського форту.
Предметом дослідження є історичний опис графіті на цеглинах потерн Лисогірського форту.
Відповідно до мети дослідження були вирішені такі завдання:
У роботі описано історію та розкрито значення київських оборонних укріплень й Київської фортеці як невід’ємної їх складової, в основі якої було у 1877 році побудовано найбільшу у Європі земляну фортецю – Лисогірський форт.
Проаналізовано земляні та цегляні захисні споруди форту – потерни, на цеглинах яких досліджувалися історичні написи – графіті; розроблено електронну базу даних «Графіті потерн Лисогірського форту» в СУБД Microsoft Access, приведено її опис та результати аналізу.
Досліджено 610 написів на внутрішній та зовнішній частинах восьми потерн, які датуються 1890 р. і до теперішнього часу.
Графіті проаналізовано окремо по частинах порталів за сторонами потерн й відповідною кількістю написів: дата створення напису та його автор; за датою, й місцем народження автора графіті, за змістом автентичних написів на цеглинах із детальним їх описом та класифікацією.