26.12.1885 р. До Михайла Грушевського
1885 року 26 декабря. Киев |
Високоповажний Михаиле Сергійовичу!
Ваші два листи я дістав тільки оце недавно, на кутю. Вони довго валялись в Кишиневі, а потім переїхали в Київ, та і в Києві пошта ледве знайшла мене, бо її справили з Кишинева шукати мене в гімназіях, де мене, конечне, не знайшли. Все, що Ви пишете в листах, трохи вже зроблено: посвячіння в «» поставлене ініціалами, а про решту зараз напишу до Львова, щоб міста понадписували початковими буквами. Я дивуюсь, що Вам і досі не прислали «», бо я просив їх об цьому. Мабуть, забули, бо там багато роботи. Напишу, щоб вислали мені, а я пошлю Вам.
Коли скінчили повість, то, будьте ласкаві, пришліть мені, я перечитаю. Тільки обробіть її гарненько та зверніть увагу на фабулу, бо публічність, як я зауважив, любить цікаву фабулу, на що й я, грішний, не дуже вважав в своїх повістях. А тим часом я, прислухавшись до людського гомону, бачу, що це в читанні має велику вартість. От через це-то порожненькі часом французькі романи, не зачіпаючі навіть правдивого реального життя, читає увесь світ, бо… вони цікаві щодо фабули. Треба, щоб була «зав’язка, розв’язка, і все теє-то як його…».
Невеличке оповідання пошліть по цьому адресові: В Херсон, Его високобл[агородию] Дмитрию Васильевичу Марковичу. Улица Дворянская, № 11-й. Він видає збірник «Степ» і помістить його в збірникові. Напишіть ще йому, що як не помістить (може вже пізно), то нехай пришле або мені, або в Львів.
Мій адрес такий: Большая Подвальная улица, дом Спарро, № 31. Але на пошті вже записали мій адрес. Жду од Вас одвіта. Тепер вважайте вже більше на екзамени та прибувайте в Київ на медицинський факультет.
Прощайте! Бувайте здорові!
Щиро шануючий Вас Ів. Левицький.
Напишіть ще, звідкіль можна виписати кілька екз. пісень, що видаються в Тифлісі. Який адрес і ціна.
Примітки
Подається вперше за автографом (ЦДІА УРСР у Києві, ф. 1235, оп. 1, од. зб. 594, арк. 13 – 14).
«Степ» – альманах, виданий 1886 року в Херсоні. Тут вміщено оповідання I. С. Нечуя-Левицького «Невинна», також оповідання М. Заволоки (псевдонім М. С. Грушевського) «Бідна дівчина».
На конверті адреса: «В Тифлис, Его благородию Михайлу Сергеевичу Грушевскому. В 1-ю Тифлисскую гимназию. Киев».
Подається за виданням: Нечуй-Левицький І. С. Зібрання творів у 10-и томах. – К.: Наукова думка, 1968 р., т. 10, с. 303 – 304.