Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

23.03.1886 р. До Михайла Грушевського

1886 року 23 марця. Київ

Шановний Михаиле Сергійовичу!

Не забув я про Вас, та й чи можу ж забути! Хіба ж у нас писальниками поле засіяно! Писати ще не був час, бо «» ще не одіслана в Галичину; її читають у нас в рукописі, і вона знайшла таки доволі читальників. Скажу од себе, що друга частина слабіша од першої: в неї багато другорядних осіб дійових, а як їх багато, то й трудно обмалювати докладно їх характери. А все-таки і друга частина написана дуже добре! Поки що не пишіть кінця, не хапайтесь, бо час жде, а Вам треба готуватись до екзамену – цієї важної події в житті. Тетрадь одішлю аж на Великдень.

Не знаю, чи надруковані Ваші дрібні оповідання, бо «Діло» тепер не пускають в Росію, а приходить тільки «Зоря» та «Батьківщина». Казали мені тоді в Галичині, що «» не підходить під галицькі літературні рами, а я просив передати його мені назад. Просив передати і ті № «Діла», де напечатаний «», та, мабуть, вони до Вас не дійшли. Переходьте в наш університет, як бог поможе скінчити гімназію.

Книжок виходить мало: пропущені 3 тетрадки: Кониського – стихи та Боровиковського… ще дещо. Я подав в цензуру всі свої твори до 2 та 3-го видання (окрім «Хмар» та «Бурлачки»), подав нову міщанську комедійку-водевіль «Голодному й опеньки – м’ясо», але прийдеться ждати 6 місяців, поки розрішать…

Поминки офіціально не дозволені. Лисенко давав український концерт оце недавно. Трупу Кропивницького запрошували в Париж, але вона не згодилась на половину збору з спектаклів і не поїде.

Цензура дуже строга до наших книжок! Просто сум бере! Обрізує, замазує, вимазує і псує пієси. «Нива» вийшла давненько: там же моя «Чортяча спокуса». Вийде «Степ» в Херсоні та «Складка» в Харкові. Чи послали Ви своє оповідання Дмитр[ові] Вас[ильовичу] Марковичу в Херсон (Дворян[ська] улиця)?

3-ю частину «Своїх та чужих» пишіть, як скінчите курс, на волі, потихеньку, та придавайте інтересну інтригу, бо публіка це любить.

На води за границю не думаю їхати; думаю пити їх дома. Остобісіло вже мені тинятись та мерзнути в Карпатах.

Прощайте! Бувайте здорові! Щиро до Вас прихильний

Ів. Левицький.


Примітки

Подається вперше за автографом (ЦДІА УРСР у Києві, ф. 1235, оп. 1, од. зб. 594, арк. 16 – 17).

«Батьківщина» – українська газета. Виходила у Львові протягом 1879 – 1896 pp.

«Складка» – український літературно-художній альманах. Перший випуск, про який пише І. С. Нечуй-Левицький, вийшов у Харкові в 1887 р.

На конверті адреса: «В г. Тифлис. Милостивому государю Михайлу Сергеевичу г. Грушевскому. В 1-ю Тифлисскую гимназию. Киев».

Подається за виданням: Нечуй-Левицький І. С. Зібрання творів у 10-и томах. – К.: Наукова думка, 1968 р., т. 10, с. 307 – 308.