2.01.1886 р. До Івана Белея
1886 р. 2 января. Київ |
Високоповажний добродію пане Белею!
Я недавно писав до Вас лист, та не знаю, чи дійшов він до Вас: про те, щоб в повістях Заволоки печатати назвиська міст початковими буквами і викинути посвячіння мені, та переслати йому в Тифліс в 1-ю гімназію надруковані його твори по адресу: Михаилу Сергеевичу Грушевскому.
Тепер маю до Вас другий інтерес, дуже спішний; знайшовся видавець моїх повістей, багатенький пан. Хоче він видавати другим видання[м] мої твори: «Унію», «Марусю Богуславку», «На Кожум’яках», «Дві московки», «Рибалку Панаса Крутя», «Бабу Параску та Палажку», «Приятелів», що вже розійшлися. Але йому найбільше сподобалися «Старі батюшки та матушки». Він просить, щоб Ви якнайскоріше зволили переписати рукопись і зараз переслати мені. Посадіть десять або й більше переписчиків і скажіть їм переписати рукопись, звісно, нашою офіціальною правописсю: з ъ на кінці, з ы та и (ходыты, винъ). Як перепишуть, то зараз-таки заш[и]йте в. полотно та й пришліть мені: на Большую Подвальную улицю, дом Спарро, № 31. Це зробіть за який там тиждень, бо він дуже цього хоче і дає зараз гроші на видання.
П. Лебединцев видає одбиток «Старосвітських батюшок» окремною книжкою, котра, одначе, коштує недешево – 2 р. 40 к.!!! Вся її ціна 1 р.
Будьте ласкаві, після переписки, пришліть мені рахунок, що коштуватиме переписка. А гроші я зараз вишлю.
Бувайте здорові!
Щиро шануючий Вас Іван Левицький-Нечуй.
Примітки
Вперше надруковано в «Записках», 1927, XXVI, стор. 107. Автограф в ІЛ, ф. 100, № 2290. Подається за першодруком.
«Старі батюшки та матушки» – «Старосвітські батюшки та матушки» в той час видані не були. Вийшли вони на Східній Україні мовою оригіналу лише в 1900 р. в II томі «Повістей і оповідань». В журналі «Зоря» повість надрукована 1888 р. В перекладі російською мовою вміщено в журналі «Киевская старина» 1884 і 1885 pp. Окремою відбиткою з цього журналу вийшла 1886 р.
Подається за виданням: Нечуй-Левицький І. С. Зібрання творів у 10-и томах. – К.: Наукова думка, 1968 р., т. 10, с. 305 – 306.