Від автора
Володимир Пасько
Тарас Шевченко
Хочу сподіватися, що цей твір буде цікавим для всіх, хто не байдужий до пошуку Істини в стражденній історії українського народу і його шляху до Незалежності. Особливо, коли стосується таких суперечливих її сторінок, як події в Західній Україні після її приєднання до СРСР у вересні 1939 р.
На долях головного персонажа Володимира Шеремета і його батьків – українців з Наддніпрянщини, які були відряджені до Галичини в 1944 р. для встановлення радянської влади, та так там і залишилися на довгі роки, – відтворюються складні і драматичні процеси, що відбувалися в Західній регіонах УРСР впродовж більш ніж півстоліття.
Поглядом із середини, очима фактично очевидця висвітлюється весь трагізм братовбивчої згуби між членами ОУН – УПА з одного боку і такими ж українцями, але що належали до партійно-радянського апарату – з іншого. На достовірному життєвому матеріалі переконливо доводиться, що то була не просто «боротьба з бандитизмом», як це трактується в радянсько-російській історіографії, а фактично громадянська війна, яка велася могутньою більшовицькою імперією проти частини українського народу, свідомої своєї національної гідності і натхненної ідеєю державної незалежності.
Водночас зображується далеко не просте, а часом і смертельно небезпечне життя пересічних «бійців партії» – тих, хто пройшов фронтами Великої Вітчизняної війни, а потім, волею історичної долі, змушений був силоміць запроваджувати на теренах Західної України комуністичну владу, роблячи це нерідко з допомогою зброї.
Впродовж всієї оповіді щиро пропагується ідея національної злагоди, єднання всіх народів і національних груп, що населяють нашу землю, в ім’я побудови сильної, заможної й квітучої незалежної Української Держави.
Маю надію, що сувора правдивість і документальна достовірність написаного, доступність для сприйняття зацікавлять як масового, так і досвідченого в цій тематиці читача, як мешканців західних регіонів України, так і вихідців з Наддніпрянщини, Слобожанщини та інших – всіх, кому дорогі не власні амбіції й стереотипи, а міцні злагода, мир і спокій в нашій єдиній Батьківщині – Україні.