Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

3.01.1899 р. До Якова Жарка

3 січня 1899 р., Полтава

Вельмишановний добродію Якове Васильовичу!

Тільки вчора скінчив я перегляд Ваших творів. Як побачите, добродію, з моїх карандашних поправок – вони не дуже багато перемінили зміст Ваших творів. Я більше всього виправляв ті місця, де вчувалася – на мій погляд – або не наша конструкція речі, або почувалася покалічена річ. На мій погляд, теж треба зробити невеличкі додатки в кінці "За чуже добро", "Заросив" та "Без матері". Мені здається, що ті додатки треба зробити, щоб закінчити оповідання, от як, приміром, у хорі закінчує спів октава. А може, я и помиляюсь, то Ви самі, добродію, побачите, бо я ті невеличкі додатки теж поробив карандашем.

Одного тільки не знаю, чи можна ті поправки, що я поробив, і ті додатки друкувати без того, щоб знову не подавати рукописі в цензуру? Я з цією господинею ніколи не зносився сам, за мене другі з нею цяцькалися, то через це саме і не можу Вам допевно сказати, чи можна робити такі поправки після того, як рукопис уже повернено до автора.

Додам ще: не подобається мені Ваш "Куций виводив". Він робе дисгармонію в цілому збірникові: перші оповідання черкаються дійсного життя та горя людського. У їх почувається Ваше чуле серце до меншого брата, до всіх, кого щербата доля не гладить по голові, а цупко проводе руку проти шерсті… А тут на кінці – на тобі! – примари п’яного кума з усякою чортовиною. Не годилося б, на мій погляд, в’язати оцей застарілий реп’ях в один букет з пахучими польовими квіточками. Подумайте, добродію, над оцим самі та й рішіть, як знаєте: Ви у своєму добрі – і голова, і розпорядник!

Обіймаю Вас щиро і бажаю в новому році щастя, здоров’я і більше таких теплих оповідань, як перші сім. Вашій половині мій низесенький поклон.

До Вас душею і серцем прихильний

П. Рудченко.


Примітки

Вперше надруковано у виданні: Панас Мирний, Твори в п’яти томах, т. 5, стор. 391 – 392. Подається за автографом (ф. 5, № 1366).

…в цілому збірникові… – Панас Мирний має на увазі збірку творів Я. Жарка «Оповідання», що вийшла в Полтаві 1899 р.

Подається за виданням: Панас Мирний (П. Я. Рудченко) Зібрання творів у 7 томах. – К.: Наукова думка, 1971 р., т. 7, с. 444.