Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

10.02.1875 р. До Володимира Барвінського

1875 року 10-го лютого, Кишинев

Шановний добродію!

Перед самим різдвом вже вийшли в Києві «Повісті» Левицького. В тій книжці напечатані «Хмари», «Запорожці» і «Не можна бабі Парасці вдержатись на селі». Можна було б послати Вам в Галичину з сотню екземплярів на продаж, та поки книжка дійде до Вас, то наросте така ціна, що в Галичині буде важко купувати її. Мені здається, що лучче буде так зробити: на гроші, зібрані на «Причепу», наново напечатати «Хмари» в Львові. Скільки там екземплярів можна буде напечатати та й продавати в Галичині і на венгерській Русі. Коли Ви ще не маєте «Хмар», то, певно, Вам швидко вишлють їх з Києва.

Як будете печатати «Хмари», то, будьте ласкаві, вставте «Екзамен», викинутий у нас цензурою, а главу «Новий чоловік» треба перепечатувати з «Правди», бо в київськім виданні ся глава дуже покалічена цензурою, як самі побачите.

Напечатавши «Хмари» і другі дрібні п’єси, пускайте на продаж, збираючи гроші до рук, як і попереду.

Я оце подав в цензуру на різдво нову комедію в 5-ти діях: «На Кожум’яках» з київського міщанського життя, оперету в 4-х діях «Маруся Богуславка» і для народного читання «Унія і Петро Могила». Все це й досі спочиває в цензора. Комедію передайте, будьте ласкаві, для галицького театру, кому там треба буде передати, як тільки доведеться Вам її дістати од нас. «Марусю Богуславку» можна, здається, всю напечатати в «Правді», а комедія велика: не влізе в «Правду»; хіба напечатайте котру-не-будь дію або сцени деякі.

Прощайте! Щасти Вам, боже, у всьому! Мій низенький поклон Вашій сім’ї і всім моїм знакомим.

Ваш щирий доброжелатель

І. Левицький.


Примітки

Вперше надруковано в газ. «Руслан», 1904, № 285.

Вдруге – в книзі «Галичина й Україна в листуванні 1862 – 1884 рр.», ч. I, X – К., 1931, стор. 567 – 568 (далі скорочено «Галичина й Україна…», стор.). Автограф у відділі рукописів Львівської державної наукової бібліотеки Міністерства культури УРСР, ф. Барвінських, № 4805. Подається за книгою «Галичина й Україна…».

Листування І. С. Нечуя-Левицького з В. Г. Барвінським тривало недовго і стосувалося видання в Галичині різних творів письменника, друкування в «Правді» повістей і оповідань тощо.

Барвінський Володимир Григорович (псевд. Василь Барвінок, Ришмидинов та ін.; 1850 – 1883) – український письменник, критик і публіцист. Редактор органів партії народовців – журналу «Правда» (1876 – 1880) та газети «Діло» (1880 – 1883).

Як будете печатати «Xмари»… – Повість «Хмари» була надрукована другим виданням у Львові тільки 1890 р. як 35-й том «Бібліотеки найзнаменитших повістей» (перше видання вийшло в Києві 1874 p.).

«Унія і Петро Могила» – книжка вийшла в Києві 1875 р.

Подається за виданням: Нечуй-Левицький І. Ф. Зібрання творів у 10-и томах. – К.: Наукова думка, 1968 р., т. 10, с. 258 – 259.