Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

«Гомін з-поза нас»

Богдан-Ігор Антонич

Василь Кархут: Гомін з-поза нас. Нариси з життя звірят. Видавництво «Вогні», Львів, 1933, 16°, ст 76.

Хоч невелика об’ємом книжечка Кархута, але в нашій минулорічній літератур[ній] продукції вибивається на одне з перших місць. Цих десять нарисів, коротких, але цупких та пруживих, наче свіже яблуко, дає багато, поширює обрії на нові царини.

Може хтось кинути запит, чи сьогодні, коли кожний день, кожна година, кожна подія стрясають нервами й серцями, слід утікати в затишний куток природи. Але хіба не втеча підказувала авторові оці нариси. З них б’є чистий віддих здорової людини. Це не Вертер з хворим серцем, що шукає цілющих ліків на «лоні природи», це не Руссо, що втіче від культури, не Рембо з затисненими п’ястуками, збунтований проти Європи.

Це або кіплінгівська природа з невгнутими законами боротьби, або еверсівське муравлище, точне й складне. Може, занадто високий беру тон у камертоні, але річ не в формі порівняння, а в тому, що є «терціюм компараціоніс». Так, найсильніші є ті сторінки книжки Кархута, що надихані суворою боротьбою за існування.

Найкраща новела збірки це «Володар гір». Ядерна й зв’язка «Пімста». Гострі й змістові «У досвітках» та «Поворот». Зате не переконують місця ліричні та сентиментальні. Найслабша річ збірки це, безумовно, «Арабески». «Бабине літо» настроєм не відповідає цілості. Стиль рішучий, ясний, тільки вряди-годи загальмований, мовби перебивався через якісь труднощі. Зовнішнє оформлення незвичайно дбайливе. Обгортка Степана Луцика вдоволяє всі вимоги. «Гомін з-поза нас» це вже не завдаток на майбутнє, це безперечне досягнення.


Примітки

Вперше опубліковано: Дажбог. – 1934. – Ч. 1-2, лютень. – С. 17. Не передруковувалось. Подаємо за публікацією у «Дажбозі».

Кархут Василь (1.7.1905 – 9.10.1980) – український лікар, письменник, активний діяч організації «Пласт». Був редактором журналу «Вогні». Автор збірок художніх творів: «Гомін з – поза нас» (1933), «Цупке життя» (1940) «Пшеничні нетрі» (1942), повісти «Полум’яний вихор» (1941).

Подається за виданням: Богдан Ігор Антонич Повне зібрання творів. – Льв.: Літопис, 2008 р., с. 608.