Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Сердешна Оксана

Григорій Квітка-Основ’яненко

Любій моїй жінці, Анні Григорівні Квітка


Примітки

Вперше надруковано в альманасі «Ластівка», Спб., 1841, с. 32 – 207. Автограф невідомий.

Точної дати написання не встановлено. Першу згадку про твори письменника, які ввійшли до альманаху «Ластівка» («Сердешна Оксана», «Пархімове снідання», «На пущення»), зустрічаємо в його листі до А. О. Краєвського від 16 жовтня 1840 р.

Після одержання від Т. Шевченка першого видання «Кобзаря» Г. Квітка-Основ’яненко писав йому 23 жовтня 1840 р.:

«А книжку як розгорнув, дивлюсь – «Кобзар», та вже дуже вичитаний. Дарма! Я його притулив до серця, бо дуже шаную Вас, і Ваші думки кріпко лягають на душу. А що «Катерина», так так що «Катерина»! Гарно, батечку, гарно! Більш не вмію сказати. От так-то москалики-воєнні обдурюють наших дівчаток! Списав і я «Сердешну Оксану», от точнісінько як і Ваша «Катерина». Будете читати, як пан Гребінка видрюкує. Як то ми одно думали про бідних дівчаток та про бузовірових москалів…» (Квітка-Основ’яненко Гр. Твори у восьми томах, т. 8, с. 200).

У відгуці на альманах «Ластівка» рецензент «Литературной газеты» (1841, № 56, с. 223 – 224) писав про Квітку-Основ’яненка:

«Таку вже бог дав натуру шановному Грицькові Основ’яненку: він не може не розсмішити до неможливості, коли захоче розсмішити, не може не розчулити до глибини душі, коли захоче зворушити».

Подається за першодруком. У нашому е-перевиданні повість розбита на глави, і цим главам дано назви.

Подається за виданням: Квітка-Основ’яненко Г.Ф. Зібрання творів у 7-ми томах. – К.: Наукова думка, 1981 р., т. 3, с. 261 – 301.