Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Чумаки

Іван Карпенко-Карий

Комедія в 4 діях

Дієві люде:

Хома Нерук – багатий чумак.

Настя – його жінка.

Ярина, Андрій – їх діти

Віталій – менший брат Хоми, чумак.

Соломія – його жінка.

Русаловський, Чичеря – багаті чумаки.

Шкварковський, Мичковський – мандровані дяки, пиворізи.

Остап – чумак, наймит Хоми.

Катря – наймичка.

Бушля – баба.

Петро Кундель, Глечик, 1-й, 2-й, 3-й -чоловіки – селяне

Чоловіки, баби, діти.

Діється під кінець XVIII віку.


Примітки

Комедія «Чумаки» написана в 1897 р. Про це свідчить напис, зроблений 14.VI.1897 р. на цензурному примірникові, що зберігається в театральній бібліотеці ім. А. В. Луначарського (Ленінград) (40600). Влітку 1897 р. трупа П. Саксаганського вперше поставила «Чумаки» в Херсоні. Роль Хоми Нерука блискуче виконував І. Карпенко-Карий. П’єса мала величезний успіх не тільки в херсонського глядача, але й всюди, де гастролювала трупа П. Саксаганського.

Вперше п’єса була надрукована в журналі «Літературно-науковий вісник» (Львів, 1898, т. VIII і IX, стор. 140 – 201), а потім з деякими незначними змінами увійшла до четвертого тома «Драм і комедій» І. Карпенка-Карого (Одеса, 1903). Ця редакція цілком збігається із згаданим вище рукописним примірником.

Оглядаючи твори І. Карпенка-Карого, І. Франко відзначав, що в комедії «Чумаки» автор

«малює недавно минуле чумацтво, важний і характерний об’яв українського народного промислу… на тлі чудової галереї щиронародних типів, таких як Настя, що не любить сварки, а всякими брехнями та видумками старається заводити її в своїм найближчім околі, як баба Бушля і два мандровані дяки-пиворізи Шкварковський і Мичковський, комічні два Аякси української комедії» [Іван Франко, Твори в двадцяти томах, т. XVIII, стор. 452.].

Комедія «Чумаки» не втратила своєї пізнавальної і естетичної вартості і досі.

Подається за виданням: Карпенко-Карий І. Твори в 3 тт. – К.: Держ. вид. художньої літератури, 1960 р., т. 2, с. 169 – 230.