9. Марина жінкою Іслам-Гірея
Адріан Кащенко
Рано сьогодня прокинувся Бахчисарай, а ще раніше ханський палац.
Вчора до Бахчисарая прибігли вісники з тим, що хан, переможець польського короля, випередивши своє військо, повертається сьогодня додому. Мов шалені, бігали сьогодня зранку по гарему євнухи, причепуряючи ханським жінкам празникове вбрання.
Голосніше сьогодня, ніж звичайно, вигукували по мінаретах мули, чепурніше мели невольники ханський двір, а старший євнух власноручно витрушував подушки з ханської софи.
Звістка про рішучу перемогу козаків та татарів над поляками і про визволення України досягла вже до Марини і болюче відбилася в її серці. Зараз дівчина мовчки одягала на себе нове вбрання, а сльози мимоволі покрапляли те вбрання пекучою росою.
– Про що ж ти, доню? – упадливо спитала Астара, допомагаючи Марині вбиратися. – Тепер те, чого ти бажала, здійснилося – твоя Україна вільна.
– Я з радощів, Астарочко! – не признавалася дівчина. – Тепер до рідного Бугу повертаються з походу козаки. їх вітають… грають троїсті музики… дівчата перестрівають своїх милих… починається кохання… весілля… співи… танці…
Марина не договорила і, впавши головою до подушки, почала ридати, як дитина.
– Чого ж ти, чого, Мариночко? Чого ж ще бажати? У твоїй країні щастя й радість!
– А я… а я, Астаро? Мене немає там! Я тут, у неволі у чужій стороні. Я повинна зректися завтра своєї святої віри, побусурманитись, стати жінкою хана і навіки відцуратися рідної України.. І його зректися, Астарочко!.. Його… мрії своєї! Пожалій же мене хоч ти, Астарочко!.. Немає на світі моєї неньки… І щастя її, що не діждала вона цього нещасливого дня, коли дитина її, що вона вигодувала своїм молоком, що колихала у колисці, приспівуючи пісень, і хрестила на святий сон, зречеться того святого хреста й побусурманиться.
Астара голубила Марину, як рідна мати, і втішала, як тільки вміла:
– Не побивайся, дитино моя! Адже ти не з своєї волі! Ти бранка, і хоч так, хоч сяк, а змушена дістатися якомусь бусурманові на втіху. Доля вже твоя така нещаслива. Доля ж од Бога, а Богові коритися треба!
Марина потишилася, увійшла у себе і більше не виявляла словами своєї нудьги.
Опівдня прибув хан з візирем та Хамамбетом-мурзою на чолі чималого загону війська. Старший євнух, вибігши надвір, як і проводжаючи, підставив ханові під ногу своє плече, і той зліз з коня. Тут саме мулли заспівали по мінаретах на намаз, і хан пішов через двір свого палацу до найбільшої ханської мечеті.
Увечері хан завітав до покоїв Марини, а на другий день мулла читав над нею якісь молитви, і дівчина стала бусурманкою й жінкою хана.
Все це сталося без ніякого змагання з боку Марини. Вона додержала слова, що подала ханові, і перед муллою вдавала з себе байдужу до того, що він з нею робив, а з ханом поводилася ласкаво і вдавала з себе навіть веселу.
Після першої ночі спільного життя з Мариною Іслам-Гірей ще більше закохався у неї, а що далі протягався час того життя, він все дужче та дужче пришивався до своєї молодої жінки Газізі. Щоб догодити їй, він звелів упорядкувати для неї окремі просторі покої у своєму палаці біля гарему. До тих покоїв був відокремлений невеликий закуток двору з водограєм і кількома деревами, так що молода жінка мала можливість повсякчас, як забажає, виходити під блакитне небо й дихати вільним повітрям, а щосвята Марині не заборонено було їздити ридваном з Астарою й євнухом по околицях міста. Сам хан приходив тепер у Маринині покої не тільки увечері, але й удень, і часто цілі години сидів у її затишному кутку, смокчучи свій укоханий кальян.
Так минув рік. Іслам-Гірей майже забув про свій гарем і все більше звикав до покоїв своєї Газізі. Вона була тепер всесильна, і євнухи тремтіли з її погляду. Все робилося так, як вона того бажала, але бажання її були дуже невеликі, – вона вимагала тільки, щоб біля неї завжди була її вірна служниця та щоб хан не дозволяв своїм підданцям чинити хоч і найменшу шкоду Україні.
Одного вечора, рано по весні, хан прийшов до неї сумний і знервований. Марина зразу те помітила. Набивши йому і запаливши, як завжди, кальян, вона сіла біля його ніг на подушці і почала допитувати:
– Бачу, що мій добрий цар сьогодня невеселий, а через що це, того не відаю. Чи не гнівається мій володар на свою маленьку дружину?
– Ой ні, світ моїх очей, Газізю! Чи можна ж гніватись на мою запашну квітку? Навпаки, я прийшов до своєї любої дружиноньки, щоб знайти спокій у ясному погляді її очей.
– Що ж стурбувало великого хана?
– То справа не жіноча…
– Так як же бідна Газізя буде заспокоювати свого володаря, не відаючи про те, що його стурбувало? І через що хан гадає, що Газізя не зможе подати йому пораду в його не жіночих, а у великих справах?
Xан підвів Марину за руку і посадив поруч себе на софу.
– Великий падишах, Газізю, вимагає у своєму до мене листі, щоб я знову йшов з ордою на Польщу.
– Як? – злякано спитала Марина. – Хіба знову на Вкраїні війна?
– Гетьман давно просить мене йти йому на поміч, бо поляки вже знову почали війну проти нього. Але чи повинен же я, прирожденний хан Батиєвого роду, бути на послугах у гетьмана?
– Певно, йому несила самому обстоювати волю України?
– А мені ж яке до того діло? І як насмів він турбувати падишаха і принижувати мене, великого хана?
– Не гнівайся, великий царю, на гетьмана. У нього ж болить серце за своєю землею й за своїм народом, і любов до рідного краю примусила його вжити всіх заходів, аби захистити Україну од лютого, немилосердного ворога. Поміркуй, чи не вчинив би так само й ти, коли б вороги обсіли твою землю?
– Нехай так, але я не маю ніякої охоти йти у поход.
– Володарю мій коханий!.. – припала Марина ханові до плеча. – Якщо ти любиш свою Газізю, – ти підеш… Ти надаси помочі моїм нещасним покривдженим землякам! Що ж буде, коли ляхи переможуть тепер українців? їхній пекельній помсті й краю не буде!
Марина милувала Іслама своєю маленькою рукою обнімала за шию, зазирала в очі…
– Ти зробиш те, про що просить твоя маленька Газізя. Адже ти хвалився, що любиш її.
– Тим-то мені й не хочеться покидати тебе, Газізю, що я тебе шалено кохаю.
У Марини блискавкою виникла думка й надія побачити свій рідний край, почути рідну мову і бути близько од свого милого. Вона пригорнулася до хана й почала його цілувати.
– А ти не кидай мене, коли любиш… Візьми свою Газізю з собою, щоб вона мала можливість і у поході розважати та давати втіху своєму доброму володареві.
– Як? – здивувався хан. – Ти не боїшся їхати у поход на спеку, на дощі, на вітри?.. Звичайно ми беремо у походи не жінок, а невольниць!
– Ні, ні, я нічого не страхаюся! Я не хочу розлучатися з тобою на такий довгий час!
Ханові подобалося бажання дружини. Він зрозумів його як кохання до себе, повеселішав, почав жартувати, і вони умовилися на тому, що хан піде у поход і візьме з собою й Марину з Астарою.
Подається за виданням: Кащенко Адріан Зруйноване гніздо. Історичні повісті та оповідання. – К.: Дніпро, 1991 р., с. 314 – 317.