Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

26.03.1900 р. До Н. І. Тобілевича

26 марта 1900 г., х. Надежда

[…] Тепер у нас не зосталося ні одного старого актора, ні одної старої актриси, вся трупа буде нова.

Трупа буде носить назву: «Трупа артистів М. Л. Кропивницького». Тут буде типографська черта, а під чертою: «під управлінням М. К. Садовського і А. К. Саксаганського з участю М. К. Заньковецької».

Як бачиш батарейна батарея!

Що така трупа значних артистів викличе в громаді великий рух і задоволення, що в хороших городах зимою можна з такими силами мать добрі діла, то це факт, а чи порозуміються між собою корифеї, чи довго будуть усі вкупі – то це питання…

З’єднання вийшло природно-натурально, а через те й саме існування трупи повинно б стоять міцно, але хто вгадає, що буде завтра?

В відносини заложені принципи хороші: Марко до управління не вмішується, йому оказується заслужений почот і поважання, як президентові, але діло ведеться по-прежньому. Конечна практика покаже себе. Ми, тріумвірат, рішили вести все діло так, щоб в кожному крокові прикладать ізреченіє: «Будьте кроткі, як голуби, а мудрі, як змії». А тільки раз у раз треба мать на увазі і другу мудрість: «На всякого мудреца довольно простоты».

В усякому разі, це ера, і склалася вона природно, натурально, без примусу, інтриги… Нова трупа вже готова. А почнемо 29 іюня в Полтаві, 1 августа – в Катеринославі, 20 сентября – в Миколаєві, 20 октября – в Кишиневі, 25 ноября – в Києві, по великий піст.

Я пишу нову комедію «Хазяїн», але діло туго йде, часто голова болить. Одначе перший акт готовий, і я ним наче задовольняюсь. Хоч то раз у раз так зі мною буває: поки пишу, задовольняюсь, а напишу – недоволен.


Примітки

Вперше опубліковано в скороченому вигляді в журналі «Театр», 1940, № 4. Подається за цією публікацією.

Тепер у нас… вся трупа буде нова – Давня мрія корифеїв українського театру здійснилася – трупи П. Саксаганського, М. Садовського і М. Кропивницького об’єдналися. Збереглася написана рукою Карпенка-Карого умова, в якій говориться:

«1900 року лютого 22 ми, нижчепідписані, бажаючи щирого розвою нашому рідному театрові, з’єднані думкою, зігрітою щирим почуттям, згодились зібрать докупи всі найкращі артистичні сили і заснувать головну трупу, котра повинна мати назву: Малоруська трупа Марка Лукича Кропивницького під урядом Миколи Карповича Садовського і Опанаса Карповича Саксаганського при участі Марії Костянтинівни Заньковецької. Основою нашого з’єднання повинні завжди існувати: довір’я одного до останніх, як і останніх до одного, поважання, пошана, щирість.

Паї наші будуть такі: Кропивницький – шість, Заньковецька – п’ять, Садовський – чотири з половиною, Карпенко-Карий – чотири з чистого прибутку. Кожен з нас повинен внести таку суму грошей на різні товариські потреби, яка по рощоту прийде, а зараз ми складаємо (кожен) по чотириста п’ятдесят карбованців, котрі мусять бути на відповідальності скарбівничого Івана Карповича, у чім він має давати відчит товариству.

Бюджет трупи з товаришами вкупі не мусить збільшити цифри п’ять тисяч п’ятисот п’ятдесяти карбованців місячно. Що тичеться до репертуару, то він має складатись із опер, оперет, трагедій, драм, комедій і водевілів українських, але товариство мусить завжди прагнути і наважатись досягти тієї мети, щоб в ньому визначався, окрім художнього і літературного смаку, моральний і нравственний напрямок.

Державний музей театрального мистецтва УРСР, № 42988.

Умова підписана М. Л. Кропивницьким, М. К. Садовським, П. К. Саксаганським і М. К. Заньковецькою.

Подається за виданням: Карпенко-Карий І. Твори в 3 тт. – К.: Держ. вид. художньої літератури, 1960 р., т. 3, с. 252.